95 proc. zakażonych WZW typu C o tym nie wie!

- Im wcześniej zakażenie zostanie wykryte, tym powstrzymanie choroby (wyleczenie) jest pewniejsze. Dlatego należy badać się w kierunku zakażenie wirusem żółtaczki, a zapobiegając jej, szczepić się przeciwko WZW typu A i B oraz zwracać uwagę na przestrzeganie rygoru sanitarnego (jednorazowe rękawiczki, sterylny sprzęt) w placówkach medycznych. Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. Tylko wdrożenie Narodowego Programu Zapobiegania i Zwalczania Wirusowych Zapaleń Wątroby może zatrzymać śmiertelne zagrożenie.

Koalicja Hepatologiczna apeluje do resortu zdrowia o nowoczesne leczenie i uchwalenie Narodowego Planu Walki z WZW. Jednocześnie przygotowała kampanię edukacyjną “HCV wciąż w ukryciu”, która ma zachęcać do wykonywanie testów na nosicielstwo tego wirusa.

Sugeruję, aby po wykonywanych zabiegach medycznych, takich jak pobranie krwi czy dożylne podawanie leków, pacjent przebadał się, czy nie został zakażony wirusem HCV. Pamiętajmy, że do około 80 proc. zakażeń dochodzi właśnie w placówkach służby zdrowia – mówi Marek Józef z Fundacji Gwiazda Nadziei, należącej do Koalicji Hepatologicznej.

Chorzy na żółtaczkę mają pod górkę
Według koalicji, 50 proc. chorych na WZW C nie udaje się wyleczyć z powodu stosowania zbyt starych terapii, a dla wielu jedynym ratunkiem pozostaje transplantacja wątroby. Szacunki mówią również o tym, że blisko 95 proc. osób zakażonych HCV nie jest tego świadoma. Problemem też jest to, że badania w kierunku HCV nie znajduje się w wykazie badań diagnostycznych zlecanych i finansowanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Aby pacjent mógł zje wykonać bezpłatnie, musi mieć skierowanie od lekarza specjalisty, lub zapłacić za nie ok. 30 zł.

Wirus jest odpory na warunki atmosferyczne, nie niszczy go nawet wysoka temperatura. Można się zarazić, gdy np. zranionym naskórkiem, dotykamy zakażonego przedmiotu. Pewne ryzyko niesie też seks z nosicielem wirusa, wizyta u fryzjera, kosmetyczki czy manikiurzystki oraz drobne zabiegu chirurgiczne, zastrzyki, pobieranie krwi. Choroba rzadko ma ostry przebieg. U co 15 zakażonego choroba przechodzi w stan przewlekły, który prowadzi do marskości lub raka wątroby.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments