A miało być tak pięknie…

Nowa dyrektywa unijna o transgranicznej opiece medycznej miała przynieść prawdziwą rewolucję w służbie zdrowia.

Mieliśmy się leczyć w dowolnym, prywatnym czy zagranicznym szpitalu bez specjalnej zgody prezesa NFZ, a za wszystko miał płacić publiczny ubezpieczyciel, czyli fundusz zdrowia. Starania naszych urzędników sprawiły, że my nie będziemy mogli wyjeżdżać za granicę na leczenie, inni Europejczycy jednak bez problemu będą mogli leczyć się u nas. Czy będą z nami czekać w kolejce? Wątpię.

Miało być więc pięknie, a wyszło jak zawsze. Zamiast możliwości wyjechania na operację zaćmy do np. Czech (gdzie kosztuje 1752 zł, a czas oczekiwania to trzy miesiące) będziemy musieli w Polsce czekać średnio kilkanaście miesięcy, w a renomowanej placówce ponad 3 lata, a fundusz zapłaci zań ponad 3 tys. zł. Mało tego, dyrektywa miała umożliwić nam leczenie za składkę zdrowotną w placówkach, które nie mają podpisanego kontraktu z NFZ, czyli w prywatnych szpitalach, co w praktyce skończyłoby z limitowaniem świadczeń (obecnie fundusz narzuca ile jakich zabiegów poszczególne szpitale mogą wykonać w ciągu roku). Ministerstwo przeliczyło jednak, że jeżeli zbyt dużo Polaków skusi się na “leczenie bez granic” to będzie to zbyt kosztowna inwestycja, w dodatku rząd straci kontrolę nad finansami przeznaczanymi na leczenie.

Postanowił więc wykorzystać zawarty w dyrektywie wentyl bezpieczeństwa. Chodzi o konieczność uzyskania urzędowej zgody na świadczenia, które są bardzo drogie lub wymagają co najmniej jednodniowego pobytu w szpitalu. Teraz więc nie będziemy mieli ani łatwiejszego ani szybszego dostępu do leczenia w innych krajach Europy. A lecząc się bez wymaganej zgody, sami będziemy musieli pokryć koszty całego zabiegu. Skorzystają na tym inni Europejczycy. Ci będą mogli bez ograniczeń korzystać z naszych szpitali. A w niektórych warunki są równie wspaniałe jak na zachodzie.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rzeszowiak
rzeszowiak
8 lat temu

Tak krawiec kraje jak materii staje.

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu
Reply to  rzeszowiak

rzeszowiak – tutaj bardziej należało przytoczyć „Sienkiewicza ” i temat Radziwiłłów z suknem !!
POLSKA jest już w większości rozgrabiona , do dzielenia jest tylko poziom biedy porównywalny słusznie do Bostwany.

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

no i widać co to jest – Unia Jewropejska i dla kogo- wychodzi pomału szydło z wora co ? – a tak miało być pięknie/ tak kolorowo/ tak wspaniale/ tak dobrze – super- brakowało słów – co nas czeka – no i wyszło – pomału wystawiło łeb- i spogląda w lewo w prawo – czeka , jaki wykonać kolejny ruch.

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu

UE – to MIT !!!