Abolicja stała się faktem

– ZUS przygotował także szczegółowe ulotki informacyjne w dwóch wersjach: dla osób prowadzących działalność w dniu 1 września 2012 r. lub w dniu złożenia wniosku o umorzenie; oraz dla osób, które przed 1 września 2012 zakończyły prowadzenie działalności – mówi Małgorzata Bukała, rzecznik oddziału ZUS w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W związku z dużym zainteresowaniem tematem abolicji składkowej 24 stycznia eksperci ZUS będą dyżurować od godz. 8 do 18.

15 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek ZUS przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Ustawa umożliwia umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. Tylko do 18 stycznia do rzeszowskiego ZUS złożonych zostało łącznie 180 wniosków. – W związku z tym 24 stycznia (czwartek) w godzinach od 8 do 18 w Rzeszowie oraz w ośmiu podległych jednostkach terenowych (Mielec, Stalowa Wola, Leżajsk, Tarnobrzeg, Przeworsk, Jarosław Przemyśl i Lubaczów) organizujemy dzień porad w zakresie abolicji dla przedsiębiorców pod hasłem “Abolicja stała się faktem” – mówi Małgorzata Bukała, rzecznik oddziału ZUS w Rzeszowie.

W rzeszowskiej placówce ZUS (w sali 2B), na wszystkie osoby zainteresowane oczekiwać będą eksperci, którzy udzielą informacji między innymi na tematy: *jakie należności mogą zostać umorzone, *kto może ubiegać się o umorzenie należności, *jakie trzeba spełnić warunki, by umorzono należności, *w jakim terminie trzeba opłacić należności niepodlegające umorzeniu, *jak złożenie wniosku o umorzenie wpłynie na dotychczas realizowany układ ratalny, *jaki wpływ na wymagalność składek i postępowanie egzekucyjne ma złożenie wniosku o umorzenie należności, *co to jest pomoc publiczna, *czy umorzenie należności będzie miało jakieś negatywne konsekwencje, *jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek, *jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, *gdzie można znaleźć informacje dotyczące umorzenia należności.

Wnioski w sprawie umorzenia należności dostępne są: na stronie www.zus.pl, w Sali Obsługi Klientów w każdej jednostce ZUS (wykaz jednostek oraz ich adresów i numerów telefonów znajduje się na stronie www.zus.pl).

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o