Aborcja z sieci grozi zdrowiu, a nawet życiu kobiet

KRAJ. Za handel internetowy lekami w celach poronnych powinna grozić wysoka kara – apelują farmaceuci.

- Leki stosowane w celu zapobiegania wrzodom żołądka i dwunastnicy są sprzedawane jako preparaty aborcyjne, gdyż w działaniach niepożądanych (szkodliwych) mogą powodować poronienia. Internet zalewają oferty sprzedaży leków (są ich setki!) dostępnych wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej lub w ogóle niedostępnych w Polsce – zestawów aborcyjnych, niebezpiecznych dla życia i zdrowia. Dostępność takich leków w internecie jest łamaniem polskiego prawa farmaceutycznego i oferowaniem usunięcia ciąży – mówi dr Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Z apelem o ukrócenie tego typu działań, w imieniu aptekarzy, Stanisław Piechula zwrócił się do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Ministra Zdrowia i parlamentarzystów. – Prawo powinno bezwzględnie surowo karać wszystkich prowadzących nielegalny handel lekami – apeluje.

Przyjmowanie leków poronnych grozi śmiercią

- W sieci po prostu kwitnie podziemie aborcyjne – mówi dr n. med. Bogdan Ostrowski, ordynator oddziału ginekologii i położnictwa w Centrum Medycznym w Łańcucie. – Proponowane tam środki są zarejestrowane np. we Francji do celów poronnych, ale nie są tam stosowane poza szpitalnictwem, w tzw. sprzedaży otwartej. Stosowanie ich bez żadnego nadzoru medycznego może wywołać krwotok nie do opanowania w warunkach domowych. To może grozić nawet śmiercią.

Jest aborcja w sieci, czy jej nie ma?

Buszując w sieci możemy się przekonać, że pozbycie się niechcianej ciąży to faktycznie nic trudnego. Wpisując w wyszukiwarkę “tabletki wczesnoporonne” dostajemy dziesiątki ofert sprzedaży pigułek wraz z instruktażem stosowania. Są podane adresy e-mailowe, numery telefonów, ceny… Na przykład “Sprzedam zestaw do skutecznej aborcji medycznej składający się z Ru-486 + Misoprostolu. Odpowiem na każde pytanie dotyczące tabletek, udzielając szczegółowej instrukcji ich stosowania… cena 670 zł, tel. 662 72 00 77”. “Wspieramy legalną i bezpieczną aborcję. Można wykonać ją samodzielnie do 9. tygodnia ciąży używając dwóch leków Mifepristonu (RU 486, Mifegyn, Mifeprex) oraz Mizoprostolu (Cytotec, Arthrotec, Oxaprost, Cyprostol, Mibetec or Misotrol). KONTAKT GG :23153540, EMAIL: andrejkolos@wp.pl”

Prawo jest chore

Polskie prawo zezwala na legalne usunięcie ciąży tylko wtedy gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa np. gwałtu. Gdy zagraża życiu lub zdrowiu kobiety lub gdy u płodu stwierdza się ciężkie i nieodwracalne wady. Dokonanie zabiegu w innym wypadku jest w Polsce bezprawne. Lekarzowi wykonującemu nielegalny zabieg grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Kara grozi również osobie, która nakłoniła kobietę do zabiegu (kobiecie nie grożą żadne prawne konsekwencje).

Anna Moraniec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.