Aborcja z sieci grozi zdrowiu, a nawet życiu kobiet

KRAJ. Za handel internetowy lekami w celach poronnych powinna grozić wysoka kara – apelują farmaceuci.

– Leki stosowane w celu zapobiegania wrzodom żołądka i dwunastnicy są sprzedawane jako preparaty aborcyjne, gdyż w działaniach niepożądanych (szkodliwych) mogą powodować poronienia. Internet zalewają oferty sprzedaży leków (są ich setki!) dostępnych wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej lub w ogóle niedostępnych w Polsce – zestawów aborcyjnych, niebezpiecznych dla życia i zdrowia. Dostępność takich leków w internecie jest łamaniem polskiego prawa farmaceutycznego i oferowaniem usunięcia ciąży – mówi dr Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Z apelem o ukrócenie tego typu działań, w imieniu aptekarzy, Stanisław Piechula zwrócił się do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Ministra Zdrowia i parlamentarzystów. – Prawo powinno bezwzględnie surowo karać wszystkich prowadzących nielegalny handel lekami – apeluje.

Przyjmowanie leków poronnych grozi śmiercią

– W sieci po prostu kwitnie podziemie aborcyjne – mówi dr n. med. Bogdan Ostrowski, ordynator oddziału ginekologii i położnictwa w Centrum Medycznym w Łańcucie. – Proponowane tam środki są zarejestrowane np. we Francji do celów poronnych, ale nie są tam stosowane poza szpitalnictwem, w tzw. sprzedaży otwartej. Stosowanie ich bez żadnego nadzoru medycznego może wywołać krwotok nie do opanowania w warunkach domowych. To może grozić nawet śmiercią.

Jest aborcja w sieci, czy jej nie ma?

Buszując w sieci możemy się przekonać, że pozbycie się niechcianej ciąży to faktycznie nic trudnego. Wpisując w wyszukiwarkę “tabletki wczesnoporonne” dostajemy dziesiątki ofert sprzedaży pigułek wraz z instruktażem stosowania. Są podane adresy e-mailowe, numery telefonów, ceny… Na przykład “Sprzedam zestaw do skutecznej aborcji medycznej składający się z Ru-486 + Misoprostolu. Odpowiem na każde pytanie dotyczące tabletek, udzielając szczegółowej instrukcji ich stosowania… cena 670 zł, tel. 662 72 00 77”. “Wspieramy legalną i bezpieczną aborcję. Można wykonać ją samodzielnie do 9. tygodnia ciąży używając dwóch leków Mifepristonu (RU 486, Mifegyn, Mifeprex) oraz Mizoprostolu (Cytotec, Arthrotec, Oxaprost, Cyprostol, Mibetec or Misotrol). KONTAKT GG :23153540, EMAIL: andrejkolos@wp.pl”

Prawo jest chore

Polskie prawo zezwala na legalne usunięcie ciąży tylko wtedy gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa np. gwałtu. Gdy zagraża życiu lub zdrowiu kobiety lub gdy u płodu stwierdza się ciężkie i nieodwracalne wady. Dokonanie zabiegu w innym wypadku jest w Polsce bezprawne. Lekarzowi wykonującemu nielegalny zabieg grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Kara grozi również osobie, która nakłoniła kobietę do zabiegu (kobiecie nie grożą żadne prawne konsekwencje).

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments