Abp Michalik: – Nie twórzmy teorii na temat Smoleńska

17 sierpnia abp Michalik podpisze w Warszawie z prawosławnym patriarchą Moskwy i Rusi Cyrylem I polsko-rosyjskie przesłanie do obydwu narodów. Fot. Wit Hadło

WARSZAWA. Przed wizytą patriarchy Cyryla.

– Ci, którzy posługują się takimi teoriami i hasłami robią sobie i tragedii smoleńskiej największą szkodę – w ten sposób arcybiskup Józef Michalik komentuje teorie o udziale Rosjan w katastrofie smoleńskiej.

17 sierpnia abp Michalik podpisze w Warszawie z prawosławnym patriarchą Moskwy i Rusi Cyrylem I polsko-rosyjskie przesłanie do obydwu narodów. – Jestem absolutnie przekonany, że na obecnym etapie nie możemy tego kroku nie uczynić – podkreśla w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Przestrzega, by tego wydarzenia nie traktować w kategoriach politycznego interesu, lecz jako wskazanie dróg, symbol i przejaw posłuszeństwa wobec woli Chrystusa, by ludzie wzajemnie sobie przebaczali. Odnosząc się do faktu, że w przesłaniu nie padną słowa znane z listu do biskupów niemieckich: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, metropolita przemyski tłumaczy: – Nasze przesłanie jest apelem do wiernych oraz do wszystkich ludzi o konkretny trud sumienia, za którym pójdzie prośba o wzajemne wybaczenie doznanych krzywd i gotowość przebaczenia.

Nie łączyć ze Smoleńskiem
Arcybiskup odpowiada także przeciwnikom dokumentu, głównie z PiS, którzy swój sprzeciw uzasadniają podejrzeniami Rosjan o udział w katastrofie smoleńskiej. – Dialog z naszymi Kościołami nie ma nic wspólnego z polityką przeciwników porozumienia i zaczął się znacznie wcześniej niż zaistniała katastrofa pod Smoleńskiem. „Smoleńsk” jest tragedią samą w sobie. Tragedią niezwykle bolesną w wielu wymiarach i dla licznych osób, środowisk i całego narodu. Wydarzenie takiej miary powinno się traktować w kategoriach symbolu, a nie w kategoriach politycznego interesu – mówi.

Nie tworzyć teorii
Arcybiskup Michalik dodaje przy tym, że „człowiek mądry w takiej sytuacji opiera się na faktach a nie na teoriach, zaś człowiek sumienia rozważa każde słowo i troszczy się, aby nie naruszało – Żeby o kimkolwiek, największym nawet wrogu, powiedzieć tak mocne słowa, trzeba znać fakty, mieć pewność. Tymczasem tej pewności nie ma. Dlatego ci, którzy posługują się takimi teoriami i hasłami robią sobie i tragedii smoleńskiej największą szkodę! I to trzeba im powiedzieć: robią krzywdę tragedii smoleńskiej, bo na tym etapie trzeba ograniczyć się do poszukiwań i badań – podkreśla.

I kontynuuje: – Można mieć postulaty, żądać powołania takich czy innych międzynarodowych komisji i dochodzeń, ale dopóki nie przyniosą one efektów, nie wolno używać zbyt mocnych słów, bo w ten sposób robi się krzywdę prawdzie i w niewłaściwą stronę ukierunkowuje się ból osób oraz myślenie całego społeczeństwa.

Źródło: tvn24, wprost.pl/ps

 

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Marikawels5zgrzytprzemyślakK.Bimbała Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marika
Gość
Marika

Czy arcybiskup Michalik ma jakiś kręgosłup ? (bo jaj – to urzędowo chyba nie posiada). Mówi koniunkturalnie, w zależności od okoliczności. Krzywdy jakie doznaliśmy jako naród od Rosji nijak się mają do krzywd przez nas wyrządzonych. Nadal rodziny szukają miejsc pochówku zamordowanych oficerów w 1940 r. nie można doprosić się „list katyńskich”. Biskupi niemieccy nam wybaczyli, ale jako naród poszli dalej. Tak rozmyto pojęcie winy narodu niemieckiego, że teraz to już są wyłącznie: naziści. Nikt nie wspomni o winie Niemców. Teraz czas na powtórkę z Rosjanami. Ta droga pojednania się sprawdziła i doprowadzi do tego, że wnuki będą za lat… Czytaj więcej »

wels5
Gość
wels5

Oj nieładnie księże biskupie. Szykuje się klątwa rzucona przez PIS, lub o. Rydzyka.

K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

wels5 – wstyd mi to publikować , ale znalazłem w sieci nowe credo lemingów: C R E D O – Lemingów „Wierzę w jednego Tuska, Ojca Wszech-uwielbianego, Stworzyciela Zielonej Wyspy i Autostrad, wszystkich dotacji z Unii – widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Rostowskiego, ministra Tuska prawdomównego, który z Balcerowicza jest zrodzony, przed wszystkimi długami. Tusk z Tuska, Europejskość z Europejskości, Fakty prawdziwe z Polsatu ,oraz TVN-u „prawdziwego”. Przez Lisa stworzone, po dziś dzień mówione. Współistotne Tuskowi. A przez Niego wszystko się stało. On to dla nas lemingów i dla naszego zgłupienia, zstąpił z Kaszub. I za sprawą mitu… Czytaj więcej »

zgrzyt
Gość
zgrzyt

K.B-masz rację. Ale najprościej jest krytykować i mówić o zamachu. To abp.popiera to co robi rząd?

przemyślak
Gość
przemyślak

Pamiętam słowa powiedziane przez „jego” prawą rękę w homilii, gdy arcybiskup był na tej mszy i całkowity brak reakcji co świadczyło o jego przyzwoleniu – „szkoda że to nie przytrafiło się w środę”, już wtedy dzielił ludzi na dwa obozy, PO – antykościelny i PiS – popierany przez kościół, a teraz zmienia zdanie i chce być a-polityczny,

K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

Byłbym rad jako katolik , aby arcybiskup nie wtranżalał się w nauki polityczne i układy Polsko -Rosyjskie, tym bardziej , że w kwestii Smoleńskiej było ze strony Episkopatu wiele wpadek począwszy do braku przedstawiciela Vatykanu na pogrzebie ŚP.Prezydenta Lecha Kaczyńskiego , po usunięcie Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. To tylko tyle -Amen.

zgrzyt
Gość
zgrzyt

Takie przesłanie ze strony Kościoła Katolickiego powinno być dawno zainicjowane. Tak jak do biskupów niemieckich w1964 roku. Katolickie taliby pewnie nie będą zadowolone. Brawo arcybiskup Michalik.