- Super Nowości - http://supernowosci24.pl -

Abp Michalik: – Nie twórzmy teorii na temat Smoleńska

Posted By Redaktor On 13 sierpnia 2012 @ 10:35 In Kraj i Świat | 7 Comments

17 sierpnia abp Michalik podpisze w Warszawie z prawosławnym patriarchą Moskwy i Rusi Cyrylem I polsko-rosyjskie przesłanie do obydwu narodów. Fot. Wit Hadło

WARSZAWA. Przed wizytą patriarchy Cyryla.

- Ci, którzy posługują się takimi teoriami i hasłami robią sobie i tragedii smoleńskiej największą szkodę – w ten sposób arcybiskup Józef Michalik komentuje teorie o udziale Rosjan w katastrofie smoleńskiej.

17 sierpnia abp Michalik podpisze w Warszawie z prawosławnym patriarchą Moskwy i Rusi Cyrylem I polsko-rosyjskie przesłanie do obydwu narodów. – Jestem absolutnie przekonany, że na obecnym etapie nie możemy tego kroku nie uczynić – podkreśla w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Przestrzega, by tego wydarzenia nie traktować w kategoriach politycznego interesu, lecz jako wskazanie dróg, symbol i przejaw posłuszeństwa wobec woli Chrystusa, by ludzie wzajemnie sobie przebaczali. Odnosząc się do faktu, że w przesłaniu nie padną słowa znane z listu do biskupów niemieckich: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, metropolita przemyski tłumaczy: – Nasze przesłanie jest apelem do wiernych oraz do wszystkich ludzi o konkretny trud sumienia, za którym pójdzie prośba o wzajemne wybaczenie doznanych krzywd i gotowość przebaczenia.

Nie łączyć ze Smoleńskiem
Arcybiskup odpowiada także przeciwnikom dokumentu, głównie z PiS, którzy swój sprzeciw uzasadniają podejrzeniami Rosjan o udział w katastrofie smoleńskiej. – Dialog z naszymi Kościołami nie ma nic wspólnego z polityką przeciwników porozumienia i zaczął się znacznie wcześniej niż zaistniała katastrofa pod Smoleńskiem. „Smoleńsk” jest tragedią samą w sobie. Tragedią niezwykle bolesną w wielu wymiarach i dla licznych osób, środowisk i całego narodu. Wydarzenie takiej miary powinno się traktować w kategoriach symbolu, a nie w kategoriach politycznego interesu – mówi.

Nie tworzyć teorii
Arcybiskup Michalik dodaje przy tym, że „człowiek mądry w takiej sytuacji opiera się na faktach a nie na teoriach, zaś człowiek sumienia rozważa każde słowo i troszczy się, aby nie naruszało – Żeby o kimkolwiek, największym nawet wrogu, powiedzieć tak mocne słowa, trzeba znać fakty, mieć pewność. Tymczasem tej pewności nie ma. Dlatego ci, którzy posługują się takimi teoriami i hasłami robią sobie i tragedii smoleńskiej największą szkodę! I to trzeba im powiedzieć: robią krzywdę tragedii smoleńskiej, bo na tym etapie trzeba ograniczyć się do poszukiwań i badań – podkreśla.

I kontynuuje: – Można mieć postulaty, żądać powołania takich czy innych międzynarodowych komisji i dochodzeń, ale dopóki nie przyniosą one efektów, nie wolno używać zbyt mocnych słów, bo w ten sposób robi się krzywdę prawdzie i w niewłaściwą stronę ukierunkowuje się ból osób oraz myślenie całego społeczeństwa.

Źródło: tvn24, wprost.pl/ps

 


Article printed from Super Nowości: http://supernowosci24.pl

URL to article: http://supernowosci24.pl/abp-michalik-nie-tworzmy-teorii-na-temat-smolenska/

Prawa autorskie © 2011 Super Nowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.