Abp Michalik: – Trudno wyobrazić sobie chrześcijaństwo bez judaizmu

Rabini na przemyskim kirkucie odmówili "Kel male rachamim"

PRZEMYŚL. Podczas obchodów XIV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce metropolita przemyski abp Józef Michalik mówił o znaczącym wkładzie osób pochodzenia żydowskiego w polską kulturę.

Podkreślał, że w relacjach chrześcijańsko-żydowskich nie ma miejsca na niechęć, a tym bardziej na nienawiść. W trakcie konferencji prasowej Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich tłumaczył, że należy głośno mówić o Holokauście.

– Cieszę się, że odwiedzam miejsca, gdzie niegdyś, przez kilka wieków mieszkali Żydzi. Wzruszające jest również to, że ludzie o nas pamiętają i nadal o nas myślą – mówi Michael Schudrich. Zapewnił, że tak jak istnieje niepojęte zło, tak istnieje również niepojęta dobroć i należy o ty pamiętać. Na przemyskim kirkucie rabini odmówili modlitwę za zmarłych „Kel male rachamim”. Natomiast w Archikatedrze przemyskiej odbyła się wspólna msza, w a Katedrze Kościoła Greckokatolickiego zostało odprawione nabożeństwo ku czci Bł. Ks. Emiliana Kowcza. Obchody zakończyły się koncertem przemyskiego zespołu Family Klezmer Band. Hasło tegorocznego Dnia Judaizmu brzmi: „Weź twego syna jedynego, którego miłujesz (..) i złóż go w ofierze…”(Rdz 22,2).

ef

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments