Absolutorium w cieniu prokuratorskich przesłuchań

Mariusz Szewczyk, radny PO: - Chciałbym zaznaczyć, że naruszenie dyscypliny finansów nie nastąpiło za czasów mojego rządzenia.

DĘBICA. Radni pochwalili burmistrza za budżet, który… prześwietla prokuratura.

Nieprzestrzeganie prawa zarzuciła burmistrzowi Pawłowi Wolickiemu i jego urzędnikom Regionalna Izba Obrachunkowa, studiując budżet z 2009 r. Naruszenie dyscypliny finansów publicznych stwierdziła również w analizie kasy miasta w ub. r.  Sprawą zajęła się rzeszowska prokuratura. Cały czas trwają przesłuchania. Tymczasem, na ostatniej sesji radni… pochwalili burmistrza za 2010 r. udzielając mu absolutorium.

Ub. r. był wyjątkowy dla Dębicy. Konflikt między burmistrzem Pawłem Wolickim, a trzynastką radnych spowodował, że nie uchwalono budżetu miasta, a sam Wolicki w akcie protestu odszedł z ratusza. A do prokuratury złożył zawiadomienie przeciwko RIO i 13 radnych, oskarżając ich o szkodzenie miastu. Po blisko roku sprawa została jednak umorzona.

Siwy włos na głowie, a ciągają mnie po prokuratorach

Śledczy za to prowadzą dalej postępowanie przeciwko… Wolickiemu. Zarzucają mu naruszanie dyscypliny finansów miasta w latach 2009-10. Cały czas trwają przesłuchania. Jednym, który tego doświadcza jest radny Roman Roztoczyński. – Siwy włos na głowie, a mimo tego jestem ciągany po prokuratorach i musze się tłumaczyć za nie swoje grzechy – mówi i apeluje, żeby miejska Komisji Rewizyjna upubliczniła zarzuty stawiane Wolickiemu. On sam od samego początku trzyma fason. – Wszystko, co robiłem, było zgodnie z prawem – podkreśla. O tym samym przekonywał podczas burzliwej debaty nad udzieleniem mu absolutorium za ub. r. I choć łatwo nie było, to radni w większości udzielili mu “pochwały”, podnosząc rękę do góry. Argumentem za udzieleniem mu absolutorium było pozytywna opinia RIO, odnosząca się do realizacji ubiegłorocznego budżetu miasta.

Przeciw była tylko radna Joanna Ożóg

Z takim tłumaczeniem zgodzić się nie mogła Joanna Ożóg. – RIO odnosi się do słupków i ocenia wyłącznie pod kątem formalno-rachunkowym. A my mieliśmy tu do czynienia z naruszeniem finansów publicznych. Nie patrzę na to politycznie. Bo, kto jest burmistrzem jest najmniej istotne. Ważne, żeby ta osoba przestrzegała ustaw. Nie mogę więc zrozumieć, jak Rada Miasta mogła zagłosować za czymś, co było wbrew prawu – mówiła.

W podobnym tonie wypowiada się radna Renata Barszcz. – To był wyjątkowo trudny budżet – uważa. – Wszystko przebiegało prawidłowo od 10 kwietnia ub. r., czyli wtedy, kiedy p.o. burmistrza został Mariusz Szewczyk. Natomiast wcześniej mieliśmy miały miejsca różne rzeczy, w tym nieprawidłowości – dodała Barszcz. Ostatecznie za udzieleniem absolutorium głosowało 12 osób, 4 wstrzymało się od głosu, jedna (Joanna Ożóg) była przeciw.

Paweł Galek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.