ABSURD: Odebrali Ci prawo jazdy? Wyrobisz nowe!

Zabrane przez policję prawo jazdy nie oznacza pożegnania się z prowadzeniem pojazdu, ponieważ dokument można bez problemów wyrobić w innym starostwie! Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE, RZESZÓW. System nie działa tak, jak powinien.

Osoba, której zostało odebrane prawo jazdy np. za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu albo w związku z przekroczeniem dopuszczalnej liczby punktów karnych może wyrobić dokument w innym starostwie. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą niedoskonałego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Przykładowo, pan Bogdan z Rzeszowa traci prawo w Rzeszowie. Żeby wyrobić nowe może udać się do innego starostwa powiatowego, np. do Krakowa. Tam melduje się u dziadka czy tez znajomego, potem zapisuje się na kurs prawa jazdy i  na egzamin. Po zdaniu egzaminu udaje się z dokumentami do tamtejszego wydziału komunikacji. Po kilku tygodniach upragniony dokument trafia w jego ręce. Brzmi nieźle? “Pomysłowy” zdobywca nowego prawa jazdy może wpaść dopiero podczas kontroli policji, która ma oddzielną bazę kierowców.

- Trzeba pamiętać, że taka osoba przy podpisywaniu każdego dokumentu, czyli przed odbyciem kursu i egzaminem, poświadcza nieprawdę, a więc łamie prawo Za to przestępstwo grozi nawet kilka lat więzienia. Pytanie, czy warto ryzykować? – mówi Janusz Haluk, naczelnik Wydziału Komunikacji, Dróg i Transportu Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Do poprawki

W skład Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wchodzi Centralna Ewidencja Kierowców i Centralna Ewidencja Pojazdów. Urzędnicy nie są w stanie sprawdzić każdej osoby, np. czy było wydane wobec niej orzeczenie o zakazie kierowania pojazdem w innym starostwie, ponieważ posiadają dane odpowiednie tylko dla ich starostwa. – Ustawa o kierujących pojazdami miała wejść w życie w tym roku. Dzięki niej kontrola kierowców przebiegałaby dużo sprawniej – wyjaśnia Haluk. Urzędnicy będą mieli wówczas dostęp do centralnej bazy danych, więc takie obchodzenie prawa nie będzie mogło mieć miejsca. Ustawa najprawdopodobniej zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku.

Ewelina Nawrot

 

do “ABSURD: Odebrali Ci prawo jazdy? Wyrobisz nowe!”

  1. antek

    zagranicą zrobisz bez stresu i upierdliwych egzaminatorów i jeżdzisz jak panisko tylko chcą żeby mandaty płacić gotówką a, nasze urzędy niech sobie trzymają te zabrane.Ja już 6 lat tak jeżdżę-mam ukraińskie

  2. ROMAN

    a ile to już lat trąbią o tym systemie centralnej ewidencji i nic – władza śpi tak jest lepiej bo znowu ściągną kasę – i o to chodzi – a nie o porządek i bezpieczeństwo.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.