- Super Nowości - http://supernowosci24.pl -

Absurdalne kolejki do specjalistów

Posted By Redaktor On 23 listopada 2012 @ 06:04 In Kraj i Świat | 8 Comments

Fot. Archiwum

KRAJ. PODKARPACIE. We Wrocławiu na wizytę do endokrynologa trzeba czekać 7 lat. Na Podkarpaciu 129 dni. Za to do hematologa trzeba czekać już 250. Czy to ma sens?

W Specjalistycznej Poradni Przyszpitalnej przy ul. Wiśniowej we Wrocławiu do endokrynologa pacjenci rejestrowani są na 2020 rok. To absurd, nikt nie może tyle czekać na wizytę u lekarza – mówią zgodnie i pacjenci i lekarze. A jak jest w podkarpackich poradniach? Trochę lepiej, ale chorzy też czekają w kolejkach do lekarzy. Do diabetologa 257 dni, do urologa 255 dni, do hematologa 251. Kardiologa 150 dni.

Czy zapisanie się do takiej kolejki gwarantuje wizytę? – To absurd. Już kilka razy przepadły mi wizyty syna, bo terminy były tak odległe, że je przegapiłam i przypomniałam sobie o nich po czasie – mówi Małgorzata Drążek z Rzeszowa. Jak przyznają sami endokrynolodzy, nawet z banalnym problemem nie można czekać kilka lat. Przecież tu chodzi o hormony, o przysadkę mózgową, to poważne sprawy. W żadnym wypadku nie można czekać z wizytą tak długo – mówią.

Długa kolejka do szpitala. Najbliższy termin: za 3 lata
Najdłużej trzeba czekać na endoprotezoplastykę stawu kolanowego, bo ponad 1000 dni w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Nieco krócej czekamy w Szpitalu Specjalistycznym św. Rodziny w Rudnej Małej – ponad 700 dni. Chcąc usunąć zaćmę w renomowanym ośrodku również musimy ustawić się w kolejce czekając dwa, trzy lata. Dlaczego tak się dzieje? Przecież kiedyś placówek usuwających zaćmę było 6, obecnie jest już 12, czy tak bardzo wzrosła liczba osób cierpiących na zaćmę? Nie, ale większa liczba lecznic nie przełożyła się na większe nakłady na usuwanie zaćmy. Po prostu ta sama pula pieniędzy została podzielona na większą liczbę placówek, co sprawiło, że te “stare” mają mniejsze kontrakty, a chorzy nadal wybierają te renomowane placówki, a nie te zaczynające działalność.

Anna Moraniec


Article printed from Super Nowości: http://supernowosci24.pl

URL to article: http://supernowosci24.pl/absurdalne-kolejki-do-specjalistow/

Prawa autorskie © 2011 Super Nowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.