ACTA do kosza?

Ogólnoeuropejskie protesty przeciwko ACTA rozpoczęły się od masowych manifestacji w Polsce. Na zdjęciu niedawna demonstarcja dwóch tysięcy osób w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

KRAJ, EUROPA. Rośnie sprzeciw wobec kontrowersyjnej ustawy. Kolejne kraje zastanawiają się nad wstrzymaniem jej przyjęcia.

Niemcy – jak wynika z nieoficjalnych informacji – zamierzają się z podpisaniem kontrowersyjnej ustawy ACTA, uważanej przez lwią część Internautów za zagrożenie wolności w sieci. Wczoraj w całej Europie odbywały się demonstracje przeciwko ustawie. Wiele wskazuje, że pod wpływem masowych protestów, rozpoczętych w Polsce, Parlament Europejski wyrzuci projekt do kosza.

Informację o tym, że niemiecki MSZ wycofał zalecenia co do podpisania ustawy podała w piątek agencja DPA. Według obserwatorów decyzja Niemiec – jednego z najpotężniejszych państw w Unii Europejskiej w praktyce grzebie już ideę wejścia w życie ACTA. Parlament Europejski ma się zajmować sprawą końcem lutego, skala społecznych protestów okazała się tak duża, że poszczególne frakcje w PE mogą nie odważyć się na głosowanie “za”.

Podkarpacki europoseł Tomasz Poręba już m.in. zapowiedział, że parlamentarzyści PiS na pewno będą przeciwko, prawdopodobnie tak samo zrobią inni członkowie frakcji konserwatywnej w skład której z polskich partii oprócz PiS wchodzą również Solidarna Polska i Polska Jest Najważniejsza. Na “nie” zagłosują również na pewno bardzo silni w PE socjaliści.

W sobotę w całej Europie, również w Polsce doszło do masowych protestów. Demonstrowano  m.in. w Niemczech, Francji, Czechach, na Węgrzech i w krajach bałtyckich. Protesty, rozpoczęte przed kilkoma tygodniami w Polsce, zapoczątkowane spektakularnym atakiem hakerów na polskie strony rządowe przybierają na sile. Kolejne rządy, w tym Polska, pod silnym naciskiem społecznym już zapowiedziały wstrzymanie się z ratyfikacją, mimo wcześniejszego podpisania umowy.

Szymon Jakubowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
roman
roman
9 lat temu

ciekawe jak Poręba głosował wcześniej ?
o skąd ta zmiana u Pana eurodeputowanego ?
czyzby przejżał na oczy …. :roll: