Afera Karapyty zatacza coraz szersze kręgi

W aferze korupcyjnej, poza byłym marszałkiem Karapytą, zarzuty usłyszało jeszcze 4 podejrzanych. Niewykluczone, że ta lista będzie niebawem dłuższa. Fot. Archiwum
W aferze korupcyjnej, poza byłym marszałkiem Karapytą, zarzuty usłyszało jeszcze 4 podejrzanych. Niewykluczone, że ta lista będzie niebawem dłuższa. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. W aferze korupcyjnej byłego marszałka Podkarpacia jest już 5 podejrzanych. Czy kolejni będą urzędnicy z Jasła i Krosna?

Były marszałek Podkarpacia Mirosław Karapyta (53 l.) wciąż przebywa na zwolnieniu lekarskim, na którym co miesiąc pobiera 10,4 tys. marszałkowskiej pensji. W ostatnich miesiącach zniknął praktycznie z przestrzeni publicznej, a jako bezpartyjny radny województwa nie pojawia się na sesjach sejmiku. Niektórzy spekulują, że wróci wkrótce do pracy na Uniwersytecie Rzeszowskim. Tymczasem Prokuratura Apelacyjna w Lublinie bada kolejne wątki afery korupcyjnej, w której zarzuty usłyszało już 5 osób. Niewykluczone, że kolejni będą urzędnicy z Jasła i Krosna, gdzie pod koniec zeszłego tygodnia pojawili się agenci CBA.  

– Ciągle pojawiają się nowe okoliczności wymagające weryfikacji procesowej – mówi o toku śledztwa Andrzej Jeżyński, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. W całym postępowaniu zarzuty usłyszało już 5 podejrzanych: były marszałek Karapyta, były zastępca komendanta miejskiego policji w Jarosławiu Robert M. oraz 3 przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na Podkarpaciu: Zbigniew S., Stanisław T. i Eugeniusz Z.

Ten ostatni jest “najświeższym” podejrzanym. – Eugeniusz Z., działając w porozumieniu ze Stanisławem T., udzielił mu pomocy w uzyskaniu dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Chodzi o fikcyjny obrót urządzeniami, których posiadanie i eksploatacja umożliwiały uzyskanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych i w efekcie refundację tej działalności – informuje prokurator Jeżyński.

W lipcu br. prokuratorzy przedłużyli śledztwo do stycznia 2014 roku. Czy wtedy się zakończy? – To są jeszcze 4 miesiące. My nie jesteśmy w stanie w tym momencie sprecyzować czy jest to ostatnie przedłużenie, czy będziemy wnioskować o kolejne przedłużenie. Wszystko zależy od tego, jak sobie poradzimy z procesową weryfikacją tych informacji, które zgromadziliśmy i gromadzimy dalej – tłumaczy rzecznik lubelskiej PA. Zapytaliśmy go również, czy śledztwo jest w jakiś sposób utrudniane? – W tym zakresie bez komentarza – odpowiada.

Ubiegłotygodniowa “wizyta” agentów CBA w kilkunastu urzędach w Jaśle i Krośnie (m.in. starostwa, stacje sanepidu, Państwowa Inspekcja Pracy, Cech Rzemiosł Różnych) wraz z przesłuchaniami kilku osób, karze zadać pytanie, czy ma ona związek z aferą Karapyty? – Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Wiem tylko tyle, że rzeszowska delegatura CBA nie prowadzi jednej sprawy – mówi Jeżyński. Odpowiedzi na to pytanie unika też nadzorująca akcję jasielsko-krośnieńską Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Wiadomo jednak, że śledztwo to prowadzone jest w sprawie korupcji i niedopełnienia obowiązków służbowych w organach samorządowych i rządowych na Podkarpaciu. Wspólnym mianownikiem obydwu postępowań jest zatem słowo “korupcja”.

W tym kontekście mało prawdopodobny wydaje się powrót Karapyty do pracy na Uniwersytecie Rzeszowskim. – Wciąż jest na urlopie bezpłatnym i nie ma od niego jakiegoś sygnału, że chce wrócić – mówi Grzegorz Kolasiński, rzecznik uczelni. – Jeśli zgłosi gotowość, to decyzję podejmą władze rektorskie, chociaż rektor Bobko nie wyobraża sobie, że Karapyta będzie pracował ze studentami. Można by było natomiast wykorzystać jego potencjał i doświadczenie przy pozyskiwaniu funduszy unijnych – dodaje Kolasiński.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
POinformowany
POinformowany
7 lat temu

Może by tak jaka komisję lekarską powołać ?Był niezły ogier, a teraz taki słabiutki się zrobił ,że pan doktor nieboszczyka z je-baki chce zrobić !Może ze dwie młode pielegniarki by mu”dobrze zrobiły” i by chłop ożył ,a ZUS by zaoszczedził bo pielęgniary po 10 baniek za miesiac nie biorą ,nawet jak „dobrze robią ” :-)

Tadek
Tadek
7 lat temu

Kiedy CBA dobierze się do du.y Wójtowi Gminy Wiązownica Marianowi R, to on wyciągał kasę od Karapyty w zamian za roboty dla Pana Z, Niech skontrolują przetargi i wydatki z unijnej kasy. Wójt nie lepszy od Marszałka. Śitwa wiejska,

Karol
Karol
7 lat temu

A co z Romanem Z przedsiębiorcą z Jarosławia To od niego zaczęła się ta afera prokuratura ma nagrania i nic nie jest podejrzany o pranie unijnej kasy ? na początku wielki szum a teraz wszystko ucichło nie jest podejrzany przy tak niezbitych dowodach jakim są nagrania z Karapytą ———( Sprawa zaczęła się od tego, że policjanci założyli podsłuch na telefonie Romanowi Z., właścicielowi firmy budowlanej z Jarosławia. – Wygrywał przetargi na inwestycje w podjarosławskiej gminie Wiązownica – opowiada nasz rozmówca. Roman Z. jest krewnym Mirosława Karapyty. Policjanci podsłuchali, jak Z. jest zapewniany, że przetargi w gminie będzie wygrywał. Jednym z… Czytaj więcej »

gość
gość
7 lat temu

kruk krukowi …

Pawel
Pawel
7 lat temu

Powinni go mysliwi odstrzelic jak jelenia bo teraz sie rykowisko zaczelo

ludek
ludek
7 lat temu

A co ZUS go nie może sprawdzić.

Marek
Marek
7 lat temu

Czy Z U S sprawdził stan zdrowia byłego marszałka ???

wasyl
wasyl
7 lat temu

oj miron, miron, coś ty narobił?

icek
icek
7 lat temu

pobiera pensję marszałka nie będąc marszałkiem, ale jaja; czyli aktualnie opłacamy 2 marszałków – to tylko w państwie kierowanym przez i-d-i-o-t-ó-w z PO i PSL mogą być takie przypadki

roman
roman
7 lat temu

a swoją drogą peeselowcy powinni ostrzec człowieka aby tyle nie dupcył /urzędników/ jak młody królik
tylko wziąść pod rękę i wyprowadzić jak wyprowadzono z budynku sejmu posłanę Kruk
albo pokazać mu drzwi i kazać wyjść samemu /z błędnym wzrokiem / jak wyszedł Dorn

roman
roman
7 lat temu

marzałkowi należało by wbić pal w d… , uwiązać konie do pala
i zrobić tak jak Ukraińcy robili z naszym narodem na Wołyniu czy Podolu zanim ich Ruscy /tak jak hitlerowców nie złapali za mordy/
albo jak opisał Sienkiewicz w Ogniem i mieczem

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

ja bym powiedział że lepiej było w średniowieczu – przypomnę tylko ;
1- za nie przestrzeganie postu — wybijano zęby
2-krzywoprzysięstwo – oślepienie / wyrwanie języka
3- rozpusta [ mężczyzna] – przybicie worka mosznowego gwoździem do głównego mostu miejskiego
[ ewentualnie inne ; kastracja/pręgież/wbijanie na pal/włóczenie końmi/wypalanie znamion]
4- złodziejom – obcinanie rąk /konfiskata majątku
5-były i inne kary; infamia/ banicja/ pokuty/ dyby/ zamykanie w klatce na rynku / nie wspominam o; darciu z nieszczęśnika pasów/łamanie kołem/ ćwiartowanie / posypywanie solą/ palenie na stosie/ czy wyciąganie jelit przy pomocy kołowrotu
ciekawie by to dzisiaj wyglądało – nie ?

emigrant
emigrant
7 lat temu

Urzednik lub Policjant amerykanski zlapany na skorumpowaniu czy innym nagannym czynie traci nie tylko premie i medale ale takze prace i prawo do emerytury.
W Polsce zacierana jest ostrosc prawa , wszystko staje sie wzgledne, dialektyczne.Tworzone jest prawo prawnikow nie majace nic wspolnego z prawem zwyczajowym czy odczuciami spolecznymi. To degeneracja prawa. Zlodziej przestaje byc zlodziejem, na skorumpowanego urzędnika nie ma bata bo otoczony jest przez mu podobnych. Kodeks karny przestaje byc prawem nadrzednym.
Etyka i moralnosc ……… a co to jest???

Kasia
Kasia
7 lat temu

Oto POlska Tuska .

ZB
ZB
7 lat temu

Ciekawi mnie kiedy zajmą się tym pod parasolem
http://www.naszdziennik.pl/mysl/34965,ludowiec-pod-parasolem.html

czlonek
czlonek
7 lat temu

oto Polska wlasnie, wsytd kolesie partyjni co robicie z tym krajem, ale jak mozna druha ukarac? przeciez potem mnie ktos ukarze a tak reka reke myje a prokuratura zrobi nieco dymu a potem sprawe uorzy seksmarszalkowi wyplaci odszkodowanie. Jesli natomiast uzyska posadke na Uniwersytecie jest pewne ze studenci wywioza go na taczkach i to bedzie dopiero reklama podkarpacia

Imię (wymagane)
Imię (wymagane)
7 lat temu

„pracowal” czyli kradl nie mowiac juz o seksie za przyslugi a potem takjemniczo zachorowal. jak chory czlowiek, nie rokujacy dobrej i efektywnej pracy zwlaszcza na takim stanowisku w ogole mogl zostac marszalkiem? chce wrocic jako wykladowca UR? wiekszej hipokryzji nie slyszalem. do mamra! tam jego miejsce!

dzień
dzień
7 lat temu

Leczy się u pana ordynatora chirurgii w Przemyślu im.O Pio radnego sejmiku ML MOŻE tu też jakiś związek interesów jest.Np budowa osrodka radioterapii ,której oredownikiem był radny Ordynator a to rzekomo smierdzaca sprawa.Jakiś związek tego leczenia i kontaktów prokuratorskich Pana Ordynatora musi byc.

Ambroży
Ambroży
7 lat temu

Moim skromnym zdaniem Karapyta powinien zacząć prowadzić wykłady w Załężu w ZK. Co do zwolnienia lekarskiego i płacenia tak wysokich poborów sprawą powinna zająć się dobra niezależna prokuratura?. Inaczej tego nie można interpretować w sposób logiczny biorąc pod uwagę równość wobec prawa ludzi w państwie niby demokratycznym.

hijena
hijena
7 lat temu
Reply to  Ambroży

masz racje ,ten jegomość przy swoich zdolnościach powinien wykładać ale płytki na ścianach

ola
ola
7 lat temu

Zbadajcie powiązania byłego marszałka z byłym dyrektorem izby Celnej w Przemyślu.

odp dla Oli
odp dla Oli
7 lat temu
Reply to  ola

Jak również ciekawe są powiązania pana marszałka z niektórymi lekarzami z Monte Cassino w Przemyślu.