Afera w Komisji Nadzoru Finansowego

Szef KNF – Marek Chrzanowski miał zaproponować układ miliarderowi. Fot. KNF

KRAJ. Szef KNF zaprzecza oskarżeniom wysuniętym przez znanego miliardera.

Pochodzący z Mielca Szef Komisji Nadzoru Finansowego – Marek Chrzanowski miał zaproponować układ właścicielowi Getin Noble Bank Leszkowi Czarneckiemu – przychylność za 40 milionów złotych. O sprawie we wtorkowym wydaniu poinformowała „Gazeta Wyborcza”. Przewodniczący zaprzeczył… a po południu złożył rezygnację ze swojej funkcji.

Do spotkania w cztery oczy między kontrolującym bank Leszkiem Czarneckim a szefem KNF Markiem Chrzanowskim doszło 28 marca tego roku. Jej przebieg nagrał sam Leszek Czarnecki, główny udziałowiec Getin Holdingu, Getin Noble Banku i Idea Banku. Miliarder zarzuca przewodniczącemu KNF Markowi Chrzanowskiemu, że ten miał mu zaoferować „przychylność w zamian za ok. 40 milionów złotych”. Chodziło m.in. o usunięcie z KNF Zdzisława Sokala, a także złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka.

Według autorów artykułu, szef KNF miał też zasugerować zatrudnienie w banku Getin Noble należącym do Czarneckiego, wskazanego przez siebie prawnika – mec. Grzegorza Kowalczyka. Oferta ta nie znajduje się na nagraniach, ponieważ miała zostać złożona w pisemnej formie. O sprawie zawiadomił Roman Giertych, który reprezentuje Leszka Czarneckiego.

Na publikację gazety błyskawicznie zareagowała Komisja Nadzoru Finansowego. „Urząd KNF odczytuje opisane w artykule działania p. Leszka Czarneckiego jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF” – czytamy w oświadczeniu.

Jeszcze wczoraj szef KNF poinformował, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji. Jak dodał, czyni to „z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa”. Podjął też kroki prawne w związku z – jego zdaniem – fałszywymi oskarżeniami.

wk

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Kacz Jaris strażnik PiS-ujanBonifacy Krufka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kacz Jaris strażnik PiS-u
Gość
Kacz Jaris strażnik PiS-u

To jest moj członek parti umiłowany.
Jego słuchajcie !

jan
Gość
jan

Najpewniej prowokacja sił targowicy

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Jaka afera? To im się słusznie należało – zapytajcie Beaty. A i Morawiecki potwierdzi. Afera! Jak nie afera b. marszałka K., albo szefa PSL JB, prokurator H i N to teraz KNF. A wystarczy nie kraść!