Agent Tomek składa skargę na wyrok

Beata Sawicka na korytarzu Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Fot. PAP

WARSZAWA. Beata Sawicka uniewinniona przez Sąd Apelacyjny.

Beata Sawicka i burmistrz Helu Mirosław Wądołowski zostali prawomocnie uniewinnieni z zarzutu korupcji. Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że CBA stosowało nielegalne techniki operacyjne, m.in. bezprawnie inwigilując byłą posłankę PO.

Jak podkreślił przewodniczący składowi orzekającemu sędzia SA Paweł Rysiński, ustalenia sądu I instancji, który skazał Sawicką, były prawidłowe, a ówczesna posłanka przyjęła łapówkę od udających biznesmenów agentów CBA.

Sąd apelacyjny uniewinnił oskarżonych z powodu rażących uchybień popełnionych przez CBA w toku prowadzonych wobec obojga oskarżonych czynności operacyjnych. Czynności te podjęto nielegalnie, bo bez istnienia ku temu ustawowych przesłanek prawnych, a następnie wykonywano bez dochowania ustawowych reguł ich dopuszczalności, co dyskwalifikuje zgromadzony materiał dowodowy.

– Stanowi to złamanie konstytucyjnych zasad demokratycznego państwa prawnego i sprawia, że uzyskane przez CBA materiały operacyjne, jako zdobyte nielegalnie, nie mogą stanowić dowodu winy w postępowaniu karnym – dodał sędzia.

Sędzia dodał, że analiza sprawy dokonana przez SA wykazała, że po stronie Sawickiej „nie zaistniały jakiekolwiek faktyczne i w konsekwencji prawne przesłanki uprawniające CBA do poddania jej operacyjnej inwigilacji przez tajnego agenta przed 16 czerwca 2007 r.”.

Jak podkreślał sędzia Rysiński, agent CBA (obecnie poseł PiS Tomasz Kaczmarek) od lutego 2007 r. był na kursie rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, na którym była także Sawicka – i od wtedy „stosował wobec niej tajne techniki operacyjne”, zaś Sawicka dopiero 16 czerwca tamtego roku wyraziła korupcyjne oczekiwanie.

Były agent CBA Tomasz Kaczmarek postanowił zwrócić się do Prokuratora Generalnego ze skargą kasacyjną na wyrok uniewinniający byłą posłankę PO i burmistrza Helu od zarzutów korupcji. Obecny poseł PiS opowiedział się także za odtajnieniem całości materiałów tej sprawy. – Ściągnijmy ten płaszczyk i pokażmy wszystko – apelował.

W piśmie do Prokuratora Generalnego wskazał również na istotne fakty, jakie zostały zebrane w trakcie tego śledztwa. Podkreślił również, że CBA posiadało w tej sprawie „wiarygodne informacje w momencie, kiedy zostały podjęte wszystkie czynności w stosunku do Beaty Sawickiej”. – Przed tą datą, o której mówi sędzia w uzasadnieniu – mam tu na myśli miesiąc czerwiec – CBA w stosunku do Sawickiej nie prowadziło żadnych czynności operacyjnych – zapewniał Kaczmarek.

Tvn24/ps

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
DłudoletniAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dłudoletni
Gość
Dłudoletni

Dla Pana Tomka zlikwidować sądy

Ambroży
Gość
Ambroży

Polecam w tej sprawie odsłuchać sobie rozmowę z sędzią SN w stanie spoczynku Johanem w Polskim punkcie widzenia TV TRWAM z 1.05.2013.