Agnieszka Kosińska w Krośnieńskiej Bibliotece

Agnieszka Kosińska w Krośnie, na spotkaniu zorganizowanym w ramach obchodów Roku Miłosza.

KROSNO. Jaki Czesław Miłosz był prywatnie? Z kim lubił się spotykać? Jak tworzył? O tym mówiła Agnieszka Kosińska na spotkaniu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

Agnieszka Kosińska (autorka bibliografii prac Miłosza) była przez ostanie osiem lat życia poety – 1996-2004 – jego sekretarką i współpracownikiem. Robiła notatki, przepisywała teksty, koordynowała spotkania, wyjazdy, codzienne życie poety. Towarzyszyła Miłoszowi w wyjściach do księgarni, kina czy na zakupy. Od śmierci pisarza jest kustoszem jego mieszkania i archiwum w Krakowie oraz opiekunem praw autorskich do jego utworów.

Na spotkaniu w Krośnieńskiej Bibliotece, Kosińska mówiła o Miłoszu jako pisarzu pełnym sprzeczności, który ciągle poszukiwał swojej drogi. – Czasem chciał krzyczeć, ale nie mógł; w środku był ciepły, a na zewnątrz odpychający – opisywała Kosińska. – Jeśli chcemy sądzić Miłosza to najpierw trzeba go przeczytać, próbować zrozumieć w czasach, w których żył.

Dodała, iż Miłosz nie chciał pełnić roli wieszcza narodowego, nie uważał się za wielkiego, ani nie chciał być autorytetem moralnym.
ac

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.