Air Show w Rzeszowie

Jedną z atrakcji rzeszowskiego Air Show ma być produkowany w PZL Mielec śmigłowiec Black Hawk.

RZESZÓW. W sobotnio-niedzielnych pokazach weźmie udział 30 statków powietrznych.

Ponad 20 statków powietrznych w locie, w tym śmigłowiec Black Hawk i 10 kolejnych na wystawie statycznej – takie m.in. atrakcje przygotowali organizatorzy pokazów lotniczych jakie w sobotę i niedzielę odbędą się na lotnisku w Jasionce.

Pokazy będą towarzyszyć IX Mistrzostwom Europejskiej Federacji Spadochroniarzy UEP rozgrywanym po raz pierwszy w Rzeszowie. Zawody mają trwać od czwartku do niedzieli (28 – 31 lipca). Szczegóły zostały ujawnione na poniedziałkowej konferencji.

- Jak najwięcej kolejek skoków chcemy rozegrać w czwartek i piątek, tak by finałowe skoki odbyły się w sobotę i niedzielę, kiedy odbędą się imprezy towarzyszące – wyjaśniał Zbigniew Tatara, prezes XVI oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Rzeszowie.
Najważniejsza z tych towarzyszących atrakcji to międzynarodowe pokazy lotnicze odbywające się w sobotę w godz. 15 – 20 i w niedzielę w godz. 15 – 17. Najwięcej atrakcji będzie w sobotę. Nad Jasionką pojawią się m.in. śmigłowiec Sokół i wytwarzany w Mielcu Black Hawk. Ten ostatni na 90 proc., bo organizatorzy dopinają jeszcze szczegóły z firmą Sikorsky, właścicielem PZL Mielec.

- Czy przylecą F-16? – dopytywali z nadzieją niektórzy dziennikarze. Wciąż jest pewna nadzieja. Jak wyjaśnili organizatorzy, to czy myśliwce pojawią się nad Jasionką będzie wiadome w ostatniej chwili. Może się to zdarzyć tylko w przypadku ćwiczeń tych maszyn, które od czasu do czasu przylatują nad Podkarpacie. Jednak takie przeloty bojowych samolotów nie są przecież ujawniane z wyprzedzeniem. W pokazy wplecione zostaną za to najprawdopodobniej loty rejsowe samolotów pasażerskich lądujących i startujących z podrzeszowskiego lotniska.

Oprócz wielu lekkich konstrukcji oraz balonów, wśród samolotów prezentowanych w powietrzu zobaczymy latającą replikę przedwojennego RWD-5, a po raz pierwszy w naszym regionie zjawi się produkowana w Bielsku- Białej EM-11C Orka. Będą też goście z zagranicy. – Pokaz akrobacji zaprezentuje Jak-52 z Ukrainy – zapowiedzieli organizatorzy.

Uwaga na utrudnienia w ruchu
Same pokazy będą odbywać się nad częścią lotniska przy Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Tam też będzie wystawa statyczna. Samoloty natomiast będą startować z pasa głównego. Oprócz pokazów przewidziano też wiele innych atrakcji w tym loty balonem, loty widokowe, konkursy z nagrodami i miasteczko zabaw dla dzieci.

W niedzielę odbędą się też koncerty. O godz. 18.30 zespołu WAŃKA WSTAŃKA, a o godz. 20.30 zespołu MONSTRUM.
Wstęp na zawody i pokazy jest wolny. Płatny będzie natomiast parking na terenie lotniska w rejonie aeroklubu. Organizatorzy informują, że na teren lotniska nie będzie można wnosić baloników lżejszych od powietrza, szkła i alkoholu. Zakaz obejmuje też wprowadzania zwierząt.

Apelują również do osób, które nie będą brały udziału w pokazach, ale chcą dojechać do portu lotniczego o skorzystanie z drogi krajowej nr 9, a nie nr 19, która może być zakorkowana. Szczegóły dotyczące pokazów na stronie http://airshow.rzeszow.pl

Krzysztof Kuchta

do “Air Show w Rzeszowie”

  1. Red

    Tak, to jest to miejsce bliżej Nowej Wsi obok Restauracji Terminal. W rejonie aeroklubu, gdzie rok temu odbywał sie piknik lotniczy będzie tylko płatny parking.

  2. Rod

    „Same pokazy będą odbywać się nad częścią lotniska przy Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej…” czyli jest to miejsce bliżej Nowej Wsi obok Restauracji Terminal?? Czy tam gdzie rok temu odbywał sie piknik lotniczy bliżej Portu Lotniczego?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.