Albo spłata gigantycznych długów, albo przekształcenie szpitali w spółki

PODKARPACIE. Nowa ustawa zdrowotna zmusi marszałka do podejmowania trudnych decyzji

Wszystkie w szpitale wojewódzkie i psychiatryczne w regionie podlegają marszałkowi i są zadłużone w sumie na ponad 60 mln zł. Według ustawy samorząd (czyli organ założycielski lecznic) będzie miał trzy miesiące na pokrycie ujemnego wyniku finansowego szpitala za poprzedni rok. Jeżeli tego nie zrobi i nie zatwierdzi sprawozdania finansowego placówki, to będzie miał kolejne 12 miesięcy na przekształcenie publicznego szpitala w spółkę prawa handlowego. – To nareszcie dobre i zdrowe rozwiązanie i dla pacjentów i dla lecznic – mówią dyrektorzy.

Jest tylko jeden warunek konieczny do spełnienia: żeby płatnik wprowadził zdrowe zasady finansowania. Pod niektóre procedury wspaniale wyceniane powstają całe prywatne kliniki, np. specjalizujące się w usuwaniu zaćmy, bo NFZ płaci 3,5 tys. zł podczas gdy koszt całkowity zabiegu zamyka się w cenie 800 zł. Albo kardiologii inwazyjnej wycenionej na 4,5 tys. zł podczas gdy koszt zabiegu wynosi mniej niż dwa tys. zł.

Dyrektorzy placówek uważają ponadto, że spółka pozwoliłaby im szukać sponsorów, stosować zasadę pobierania dopłat do świadczeń wykonywanych ponad limit, słowem pozwoliłaby na stosowanie większego wachlarza możliwości pozyskiwania środków finansowych. I podają przykład lecznicy w Łańcucie, która jako spółka radzi sobie całkiem nieźle, rozbudowuje się, a trafiają do niej tacy sami pacjenci jak do innych szpitali.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments