Album jakiego o tej ziemi nie było

Barwy Ziemi Przemyskiej to album jakiego jeszcze nie było. Doskonałe ografie, wyjątkowo ciekawy tekst i koncepcja książki autorstwa Zdzisława Szeligi (z lewej) , ografie i oedycja - Waldek Sosnowski (z prawej)

PRZEMYŚL. Kolorowe jak łąka, srebrne jak jesienna mgła – barwy Ziemi Przemyskiej.

Ziemia Przemyska, jak pisze we wstępie Zdzisław Szeliga, autor tekstu do albumu „Barwy Ziemi Przemyskiej” to ani termin administracyjny, ani nazwa jednostki fizjograficznej. To jak wygląda pokazał na zdjęciach Waldek Sosnowski, to czym jest – opisał w ciekawy sposób Zdzisław Szeliga. Album „Barwy Ziemi Przemyskiej” to taka prezentacja terenu, jakiej dotychczas nie było.

– Nie sposób utożsamiać ziemię przemyską z terenem obecnego powiatu przemyskiego, a właściwie dwóch powiatów- ziemskiego i grodzkiego – opowiada Zdzisław Szeliga. – Jest to ziemia o przebogatej, burzliwej, przeszło tysiącletniej historii, o której tylko w części przypominają zachowane do dziś pamiątki i zabytki kultury materialnej.

W albumie o Ziemi Przemyskiej obejrzeć można zdjęcia zabytków- cmentarzy, cerkwi, kościołów, zamków, urokliwych, wiejskich kapliczek. Ziemia przemyska to także rośliny i zwierzęta, jakich nie spotka się nigdzie indziej. Tutaj przecież znajduje się jedyne w Polsce stanowisko lnu austraickiego, objętego ścisłą ochroną, rośnie szachownica kostkowa. Spotkać też można największą w Polsce populację motyla Modraszka Rebeli. Motyl ten występuje jedynie w trzech miejscach w Polsce. W albumie o barwach Ziemi Przemyskiej obejrzeć go można dokładnie, w wyraźnym powiększeniu.

Album to też doskonałe zdjęcia pięknych krajobrazów, unikalnych zabudowań fortecznych, zatrzymane w kadrze imprezy rozrywkowe promujące Przemyśl i okolice, jak choćby te z Wojakiem Szwejkiem czy wielkie religijne wydarzenia, jak coroczne spotkania pielgrzymów po kalwaryjskich ścieżkach.

Książka została wydana przez Starostwo Powiatowe w Przemyślu przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Tekst i koncepcja książki- Zdzisław Szeliga, ografie i oedycja – Waldek Sosnowski.

Dorota Szturm-Szajan

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments