Alkohol plus woda to pewne nieszczęście

Ofiarą wody statystycznie najczęściej jest młody mężczyzna, który pod wpływem alkoholu próbuje pokonać samego siebie.

PODKARPACIE. W tym roku, podczas wypoczynku nad wodą utonęło dwie osoby. Zachowajmy zdrowy rozsądek i nie pogarszajmy tych statystyk.

Są wakacje, a to oznacza, że tysiące mieszkańców Podkarpacia, wypoczywa lub będzie wypoczywać nad kąpieliskami. Niestety jak co roku odnotowujemy kilkanaście utonięć.

- W ubiegłym roku, było aż 17 ofiar, w tym jest ich na szczęście mniej, bo tylko dwie, głównie chyba z powodu złej pogody.  – informuje podkomisarz Paweł Międlar, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Jeśli zachowamy zdrowy rozsądek i będziemy przestrzegać pewnych reguł, ofiar na pewno będzie mniej. Na miejsce wypoczynku, wybierajmy przede wszystkim akwenu, monitorowane przez ratowników. – Jeżeli pływamy, nie przeceniajmy swoich możliwości, nie odpływajmy zbyt daleko od brzegu. Nie wzywajmy pomocy “na żarty”. Nie popychajmy nikogo w wodzie – taka zabawa też może skończyć się tragicznie – mówi podkom. Międlar.

Zasady, o których nie wolno zapomnieć

Jedną z najczęstszych przyczyn utonięć jest alkohol. Jeżeli wypoczywamy nad jeziorem, morzem czy rzeką i pijemy np. piwo, nie wchodźmy do wody. Kiedy widzimy, że ktoś jest nietrzeźwy i chce pływać, zareagujmy – apeluje policja.

Zawsze również trzeba sprawdzać, czy wypożyczony sprzęt do pływania – łódki, kajaki, rowery wodne – nie są uszkodzone. Pływając na nich powinniśmy mieć założone kapoki. Bezwzględnie dotyczy to dzieci. Pamiętajmy też, by nie podpływać do osób kąpiących się w wodzie, tak, by np. nie uderzyć ich wiosłem.

Uważajmy na dzieci

Szczególną uwagę rodzice powinni zwracać na dzieci. Nie zostawiajmy maluchów bez opieki. Nawet chwila nieuwagi może prowadzić do tragedii. Do wody nie powinno się też gwałtownie wchodzić po dłuższym opalaniu, bo możemy doznać szoku termicznego, prowadzącego do utraty przytomności. Zanurzajmy się stopniowo, schładzając najpierw okolicę serca, karku oraz twarz.

Anna Moraniec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.