Allegro kontra skarbówka

Fot. sxc.hu

KRAJ. Czy urzędy skarbowe zamierzają wykorzystywać najpopularniejsze portale do zdobywania szczegółowych informacji na temat podatników?

Pod koniec grudnia ubiegłego roku wrocławski Urząd Skarbowy ogłosił przetarg na narzędzie, które pozwoli jego urzędnikom przeszukiwać aukcje najpopularniejszego polskiego serwisu handlowego Allegro. Skarbówka chce mieć wgląd w dane adresowe, liczbę aukcji, telefony, e-maile, numery kont bankowych, obroty sprzedających, a nawet możliwość skojarzenia ze sobą wielu kont tej samej osoby.

“Dostęp do bazy danych wraz z narzędziem do wyszukiwania archiwalnych danych z platformy aukcyjnej Allegro oraz serwisów ogłoszeniowych” miałby na celu lepsze egzekwowanie podatków od handlujących, którzy ukrywają lub zaniżają przed fiskusem wartość sprzedaży na aukcjach internetowych.

Prawnicy Allegro twierdzą jednak, że takie działania skarbówki naruszają prawa zarówno użytkowników serwisu, jak i spółki. Ich zdaniem narzędzie, które chce zdobyć wrocławski Urząd Skarbowy, narusza ordynację podatkową, przepisy o ochronie danych osobowych, ustawę o ochronie baz danych, a nawet samą konstytucję RP (art. 7,47 i 51). W myśl litery prawa każda osoba powinna wiedzieć o przetwarzaniu jej danych i mieć możliwość ich usunięcia.

Przetarg, na kwotę ponad 100 tys. zł, wygrała podwarszawska firma AdPilot, należąca do zdolnego programisty Pawła Chodaczka, który jako student Politechniki Warszawskiej brał udział w Mistrzostwach Europy w programowaniu zespołowym. Można zatem przypuszczać, że wrocławska skarbówka dostanie niebawem  pożądany system walki z nieuczciwymi handlowcami.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gfd
gfd
9 lat temu

Tak, to niestety prawda. W angielskich gazetach od czasu do czasu pojawia sie artykul o ekstradycji obywatela UK do USA pod zarzutem naruszenia praw autorskich, hackingu itp. Rzad UK nie moze na to wiele poradzic. Hegemonia USa jest faktem.

gex
gex
9 lat temu

W ACTA jest napisane m.in.: – Do podjęcia „działań korygujących/prewencyjnych” można przystąpić na podstawie samego PODEJRZENIA naruszenia prawa – Można podjąć ww. działania „bez wysłuchania drugiej strony” – „Działania korygujące” i „Naruszenie praw” nie są zdefiniowane i są dowolnie interpretowane przez urzędnika (któryś departament USA, pod naciskiem ich wywiadu i korporacji) – Co bardzo ważne: wg. Konstytucji Polski, Umowy Międzynarodowe mają moc „nad” Polskim Prawem i je zastępują jeżeli byłyby sprzeczne – Kompetencje sądzenia własnego Polskiego Obywatela za jego przestępstwa na terytorium Polski zostały dobrowolnie oddane na rzecz USA, które może zażądać ekstradycji a my nie możemy odmówić (przypomnę –… Czytaj więcej »