Amazonki zachęcają do badań profilaktycznych

Każdego roku w całej Polsce odbywają się Marsze Różowej Wstążki. W miniony piątek w Krośnie taki marsz zorganizowało po raz 4. tamtejsze Stowarzyszenie Amazonek, które działa już 7 lat. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Marsz Różowej Wstążki przeszedł ulicami Krosna.

Stowarzyszenie Amazonek w Krośnie zorganizowało w piątek, 19 października, Marsz Różowej Wstążki. Uczestniczyły w nim nie tylko Amazonki zrzeszone w podkarpackich klubach, ale także miedzy innymi pracownicy urzędów oraz ci, którym nie jest obca walka z chorobą nowotworową. – To wydarzenie ma przypominać kobietom, jak ważne są badania profilaktyczne, i że z rakiem można wygrać – mówią organizatorzy marszu.

- Jak się okazuje, niechętnie rozmawiamy o chorobach nowotworowych. To jest wciąż temat tabu. Nawet w najbliższej rodzinie trudno ten temat poruszać – mówi Teresa Mnich, przewodnicząca Stowarzyszenia Amazonek w Krośnie. – Ważne jest, aby możliwie jak najwięcej wiedzieć o chorobie, a wtedy łatwiej jest ją zwalczyć. Dlatego tego typu marsze kończą się spotkaniem z lekarzami i wykładami w auli PWSZ. W piątek były omawiane najnowocześniejsze metody leczenia raka piersi i raka szyjki macicy – zaznaczyła.

W miniony piątek po południu uczestnicy marszu wyposażeni w różowe baloniki i transparenty wyruszyli spod Starostwa Powiatowego w Krośnie (siedziby Amazonek), a następnie przeszli ulicami: Bieszczadzką, Lwowską, Staszica, Ordynacką, aż do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (przy ul. Kazimierza Wielkiego).

- Dziś rak to nie wyrok śmierci – mówiła nam jedna z uczestniczek marszu. – A październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Marsz Różowej Wstążki ma uświadomić kobietom, że warto badać piersi, gdyż wcześnie wykryta choroba znacznie zwiększa szanse na jej wyleczenie – dodała inna kobieta, 10 lat po mastektomii.

Wioletta Zuzak

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.