Ambiwalentne emocje

Pawel GalekW poniedziałkowych Super Nowościach pisaliśmy o uroczystym oddaniu do użytku trójczłonowego elektrycznego zespołu trakcyjnego z napędem elektrycznym, który która już kursuje z Rzeszowa do Przemyśla. Szynobus nazwano, a jego patronem został kardynał Adam Kozłowiecki, pochodzący z Podkarpacia misjonarz Afryki.

To osoba bardzo doświadczona przez los, a mimo tego na wskroś krystaliczna. Mało kto o tym pamięta, mało kto o tym chce wiedzieć… Internauci bluzgają, niejednokrotnie wykazując się daleko posuniętą ignorancją.

Dostaje się również pomysłodawcy – Bogdanowi Romaniukowi, członkowi Zarządu Województwa i byłemu dyrektorowi Muzeum im. kardynała Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej. Ten niewiele sobie z tego robi i na każdym kroku podkreśla słuszność inicjatywy: – Dzięki temu pasażerowie podróżujący tym pięknym szynobusem będą mogli zapoznać się z postacią księdza kardynała – mówił podczas oddania szynobusu. W podobnym tonie wypowiada się Dariusz Bździkot, obecny szef muzeum w Hucie Komorowskiej: – Jest to upamiętnienie naszego wybitnego rodaka i promocja regionu – ocenia Bździkot.

Refleksją na ten temat na swoim blogu podzielił się kolbuszowski radny miejski, Michał Karkut: – „Nie wiem, czemu takie pomysły mają służyć i czy w Polsce wszystko musi mieć czyjeś imię? Będzie można wsiąść na dworcu imienia Mickiewicza do szynobusu imienia Kozłowieckiego, przejechać mostem imienia Ofiar Smoleńskich i dalej szynami imienia Konopnickiej prosto do przystanku imienia Marii Kaczyńskiej. Niektórzy skrajnie prawicowi politycy uważają, że takimi pomysłami szybciej załatwią sobie miejsce w niebie, ale chyba nie tędy droga do zbawienia prowadzi – ironizuje Karkut.

Jak więc widać, nazwanie szynobusu wywołało ambiwalentne (przeciwstawne) emocje. Nie byłoby tego, gdyby maszynie nie nadawano imienia. Jakiegokolwiek imienia.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
patron
patron
7 lat temu

To teraz kuria bedzie w szynobusie zbierala obowiazkowa kase na tacy bo to ich szynobus.

katolik z fary
katolik z fary
7 lat temu

A dlaczego nie inny patron np Ignacy Lukasiewicz lub Ignacy Padarewski lub Ignacy Gogolewski ?
Moglby byc tez Andrzej Frycz Modrzewski, Andrzej Grubba lub Andrzej Zaucha.
Niedlugo juz SWIETYCH braknie i trzeba bedzie brac co leci nawet takich Michalikow !