Anoreksja może doprowadzić do śmierci

Chorzy nie widzą swojego wychudzenia, gdy stoją przed lustrem wydaje im się, że ciągle są za grubi.

Osoba cierpiąca na tą chorobę widzi siebie zawsze za grubym, nawet wtedy gdy wychudzonemu skrajnie organizmowi grozi śmierć głodowa.

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) to choroba o podłożu psychicznym. Najczęściej dotyka kobiety (dziewczęta), ale coraz częściej również mężczyzn (chłopców). Zapadają na nią coraz częściej, bardzo młode osoby, nawet 10-cio letnie dzieci. Polega ona, mówiąc najprościej, na głodzeniu się. Jej objawem są obsesyjne myśli koncentrujące się wokół jedzenia, skrupulatne kontrolowania wagi, liczenie wartości kalorycznych poszczególnych pokarmów, ciągłe niezadowolenie z życia i siebie – mówi Elżbieta Sas, założycielka Fundacji Drzewo Życia, prowadzącej ośrodek leczenia chorób związanych z zaburzeniami odżywiania w Malawie.

U cierpiących na anoreksję występuje tak zwany “efekt krzywego zwierciadła”, czyli osoba chora widzi siebie inaczej niż widzą ją inni. Osoba chora widzi siebie zawsze za grubą, nawet gdy w rzeczywistości jest już bardzo szczupła, czy wręcz wychudzona. Chorobie często towarzyszy ogromny wysiłek w postaci morderczych ćwiczeń fizycznych. Osoby dotknięte anoreksją są często bardzo smutne, samotne, nie biorą udziału w życiu towarzyskim, noszą zbyt duże ubrania i często nieadekwatne do stanu pogody. Jest im zawsze zimno, a jeśli cokolwiek jedzą to jest to zawsze w samotności i “bardzo zdrowo”, czyli niskokalorycznie. Stąd też podczas wykonywania podstawowych badań, np. krwi, moczu ich wyniki są na ogół bardzo dobre.

Korzenie choroby tkwią w rodzinie lub najbliższym otoczeniu
Bardzo wiele osób ukrywa chorobę ze względu na dyskryminację, brak zrozumienia ze strony społeczeństwa, oraz niewiedzę na temat choroby. Niewiedza ta sięga też najbliższego otoczenia – rodziny, skąd właściwie ta choroba pochodzi. Jej korzenie sięgają struktury rodziny i często towarzyszą jej lęki, depresje, różnego rodzaju natręctwa. Anoreksja restrykcyjna to typ, który charakteryzuje się bardzo dużymi ograniczeniami. Spożywane posiłki ograniczane są do 300, 400 kalorii dziennie, a dieta oparta jest wyłącznie na kilku produktach schematycznych (jabłka, jogurt 0 proc., warzywa), nie do zaakceptowania jest dla nich tłuszcz i cukier. Temu typowi anoreksji towarzyszą również mordercze ćwiczenia, często doprowadzające do ogromnego zmęczenia.

Inny rodzaj anoreksji to anoreksja bulimiczna, często zmierzająca do bulimii. Ten rodzaj anoreksji charakteryzuje się tym, że osoby chore czując głód, pozwalają sobie na jedzenie, ale wyrzuty sumienia po tym “obżarstwie” są tak duże, że prowokują wymioty, zażywają środki przeczyszczające w celu jak najszybszego pozbycia się jedzenia z organizmu.

– Przyczyn tej choroby należy upatrywać w rodzinie. Anoreksja to najczęściej wynik zaburzonych relacji na linii matka-córka, choć nie zawsze – mówi nasz ekspert. – Chęć zwrócenia na siebie uwagi rodzica, przyjaciółki, partnera może skłonić taką osobę do ucieczki do tego typu uzależnienia. Czasem niewinna uwaga kogoś bliskiego na temat wyglądu (zaokrągliłaś się na buzi, ładnie wyglądasz, jeśli zrzucisz kilogram, dwa to będzie super) może doprowadzić do obłędnej próby odchudzenia się, w dążeniu do swojego chorobliwego ideału sylwetki. Często rozpoczyna się to niewinną dietą odchudzającą, która zamienia się w kolejną i kolejną, aż w końcu tracimy nad nią kontrolę i wówczas wpadamy w pułapkę choroby.

Wychwycić niepokojące objawy
Osoby dotknięte anoreksją czy bulimią mają niską samoocenę, poczucie beznadziejności i brak wiary w siebie, są wiecznie niezadowolone ze swojej figury, mają zaburzone postrzeganie obrazu własnego ciała, wykazują lęk przed dorosłością i dojrzewaniem. Potem następuje szybkie wyniszczenie organizmu, dochodzi do zwolnienia czynności serca i tętna, niskiego ciśnienia krwi, wzdęć, zaparć, obrzęków dłoni i stóp, skóra robi się sucha, łuszcząca się, pojawia się meszek na twarzy i ciele (lanugo), zaczynają wypadać włosy, dłonie są notorycznie zimne, pocą się stopy, dochodzi do anemii, osoba jest drażliwa, izoluje się od otoczenia, cierpi na bezsenność, zachowuje się obsesyjno-kompulsywnie, zwłaszcza w odniesieniu do jedzenia, ma krótki oddech, częste bóle i zawroty głowy, podkrążone oczy i bladość skóry oraz nastroje depresyjne. Często mdleje, a u kobiet pojawiają się braki miesiączki lub bardzo wydłużone okresy między menstruacjami.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments