Antoni Kopaczewski spoczął w Alei Zasłużonych (ZDJĘCIA)

Fot. Wit Hadło
Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W piątek, 8 sierpnia, o godz. 10.30 na cmentarzu komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie odbył się pogrzeb Antoniego Kopaczewskiego, pierwszego przewodniczącego rzeszowskiej „Solidarności”, wybitnego działacza opozycji demokratycznej w okresie PRL.

Antoni Kopaczewski urodził się 15 grudnia 1941 w Piaskach k. Lublina. Był synem żołnierza podziemia niepodległościowego Antoniego Kopaczewskiego ps. Lew, który zginął wraz ze swoimi ludźmi w 1946 roku w Ignasinie z rąk UB i milicji.

Syn Antoni Kopaczewski pracował jako formierz odlewnik w WSK PZL Rzeszów. W sierpniu 1980 uczestniczył w strajku w WSK PZL; od IX 1980 w „S”; przewodniczący Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego, od 1981 roku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego; zasiadał w krajowych władzach związku. I-II 1981 współorganizator strajku chłopskiego w siedzibie b. WRZZ w Rzeszowie i sygnatariusz porozumień w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych.

13 XII 1981 internowany w Ośrodku Odosobnienia w Iławie i Załężu koło Rzeszowa, zwolniony 6 VIII 1982. Zdystansowany wobec działań Lecha Wałęsy, poszukiwał bliższej mu formuły organizacyjnej w podziemiu. Od 1984 roku lider Solidarności Walczącej Oddział Rzeszów. W 1989 przeciwnik rozmów Okrągłego Stołu i kontraktowych wyborów. Od 1994 roku radny Miasta Rzeszowa pięciu kadencji. Autor kilku tomików poezji. Odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Antoni Kopaczewski zmarł w sobotę, 2 sierpnia. Od wielu lat zmagał się z poważną chorobą, przed śmiercią spędził kilka tygodni w szpitalu. Był pod dobrą lekarską opieką. Przeżył 72 lata.

[print_gllr id=123707]

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
yugoKasia2002hijenatooall Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
too
Gość
too

zawracam honor był Tadzio jest na zdjeciach w nowinach

hijena
Gość
hijena

ferenc był na pogrzebie tylko zeby się pokazać ,bo trwa kampania wyborcza.I tylko.Kopaczewski był jednym z nielicznych ,ale konstruktywnych krytykantów Ferenca,dlatego ferenc jako osoba pamiętliwa,nie znosząca krytyki własnych porażek w innych okolicznościach nigdy nie pojawiłby się na pogrzebie

yugo
Gość
yugo

Co z tego że był Tadzio ? , on prawdopodobnie był też na pogrzebie Stalina i co ?

Kasia2002
Gość
Kasia2002

@All Przepraszam ale jesteś w błędzie .. Jeżeli chodzi ci o Pana Tadeusza Ferenca Pojawił to powiem ci jedno .. Pojawił się na pogrzebie a z kąd wiem ?? Bo byłam na nim …

hijena
Gość
hijena

cytuję: „był pod dobrą opieką lekarską”.Znaczy się ,że w Rzeszowie przeciętniak jest pod złą opieką lekarską?

too
Gość
too

no ja tez :)i tak napisze ze wysłał pełnomocnika z wieńcem

all
Gość
all

Tak myślałem, że Tadka nie będzie. Nie myliłem się.