Apetyty sanoczan

FINAŁ PUCHAR POLSKI. Czy Ciarko KH zastopuje GKS Tychy?

Dziś w Oświęcimiu cztery zespoły rozpoczną rywalizację w finałowym turnieju Pucharu Polski. – Jedziemy po zwycięstwo – zgodnie zapowiadają hokeiści Ciarko KH Sanok, którzy w pierwszym półfinałowym meczu zmierzą się z obrońcą trofeum GKS-em Tychy, który chce zdobyć po raz drugi puchar na własność. Jeśli wygrają, dzień później czeka ich finał z wygranym z pary Unia Oświęcim – Cracovia.

Decyzję o utworzeniu rozgrywek o hokejowy Puchar Polski mężczyzn władze Polskiego Związku Hokeja na Lodzie podjęły w 1969 roku, a premierową edycję przeprowadzono w sezonie 1969/1970. Zdobywca pierwszego PP okazał się Naprzód Janów. Od 1971 roku rozgrywki o PP toczyły się pod różnymi nazwami: Puchar PZHL, Puchar PKOl czy Puchar „Sportu”. Zarząd PZHL przyjął, że pierwsza edycja właściwego Pucharu Polski odbyła się w 2000 roku i do dziś jest rozgrywana.

GKS Tychy bierze wszystko?

Najwięcej Pucharów Polski na koncie ma zespół GKS Tychy (5). Zgodnie z regulaminem PZHL drużyna, która zdobędzie puchar trzy razy z rzędu lub pięciokrotnie, otrzyma go na własność. Tyszanie już raz PP zabrali do domu. Teraz mają na koncie cztery triumfy i jeśli w Oświęcimiu sięgną po raz piąty z rzędu to PZHL znów będzie musiał ufundować nowy Puchar na przyszły sezon. Zespól GKS Tychy w Oświęcimiu zagra w najmocniejszym składzie. Po kontuzji wracają już bramkarz Akradiusz Sobecki i najlepszy napastnik Roman Simicka. Tyszanie mają obiecane, że w przypadku zwycięstwa dostaną do podziału całą premię jaka organizatorzy przeznaczyli dla triumfatora turnieju (60 tys złoty). Finalista otrzyma 25 tys, a przegrani w półfinałach po 5 tys.

Półfinałowym rywalem tyszan będzie zespół Ciarko KH, który nie ukrywa, że ma też wysokie aspiracje. – Zawsze trzeba stawiać sobie wysokie cele dlatego jedziemy walczyć o zwycięstwo. Dla nas liczy się tylko pierwszy, półfinałowy mecz. Dopiero wtedy gry wygramy to będziemy myśleć o finale – mówi II trener zespołu z Sanoka. Marek Ziętara i dodaje. – Tychy mają nad nami tą przewagę, bo przed świętami rozegrały mecz z Unią, wygrywając na trudnym terenie w Oświęcimiu. My wypadliśmy z rytmu meczowego. Chcieliśmy rozegrać jakiś sparing, ale nikt nie chciał grać. Tak więc może być sporą niewiadomą jak się zaprezentujemy. Nie mam obaw o formę fizyczną, ale właśnie o wejście w meczowy rytm – stwierdza II szkoleniowiec Ciarko KH. Sanoczanie w Oświęcimiu zagrają niemal w optymalnym składzie. Po kontuzji wrócił już Roman Guriczan, natomiast pod dużym znakiem zapytania stoi występ Tomasza Malasińskiego, który dopiero nie dawno wznowił treningi. – W tym turnieju raczej nam nie pomoże. Ma być w pełni gotowy na styczniowe mecze w lidze – dodaje Ziętara.

Bezpośrednie transmisję z Oświęcimia przeprowadzi TVP Sport. Mecze komentować będzie Stanisław Snopek, któremu podczas finału w roli eksperta będzie towarzyszyć Mariusz Czerkawski – były zawodnik klubów NHL (Boston Bruins, Edmonton Pilers, New York Islanders, Montreal Canadiens i Toronto Maple Leafs).

Plan transmisji z finałowego turnieju Pucharu Polski w TVP SPORT

Półfinały – wtorek, 28 grudnia: GKS Tychy – Ciarko KH Sanok (godz. 16.05), Aksam Unia Oświęcim – Comarch Cracovia (godz. 19.20). Finał – środa, 29 grudnia: (godzina 17.45).

Puchar polski
Sezon miejsce finału zwycięzca finalista
1969/1970 Katowice Naprzód Janów Baildon Katowice
1970/1971 Katowice GKS Katowice Baildon Katowice
1999/2000 Krynica-Zdrój Unia Oświęcim Podhale Nowy Targ
2000/2001 Tychy GKS Tychy GKS Katowice
2002/2003 Warszawa Unia Oświęcim Stoczniowiec Gdańskl
2003/2004 Warszawa Podhala Nowy Targ TKH Toruń
2004/2005 Warszawa Podhale Nowy Targ Unia Oświęcim
2005/2006 Nowy Targ TKH Toruń Podhale Nowy Targ
2006/2007 Toruń GKS Tychy Stoczniowiec Gdańsk
2007/2008 Tychy GKS Tychy Cracovia
2008/2009 Gdańsk GKS Tychy Stoczniowiec Gdańsk
2009/2010 Tychy GKS Tychy Naprzód Janów

rm

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments