Aquapark powstanie w parku Sybiraków

Aquapark i pływalnia z basenem olimpijskim mają powstać na terenie parku Sybiraków. Nie wiadomo jeszcze, jaką jego część zajmie cały kompleks. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Kolejna lokalizacja parku wodnego w Rzeszowie tym razem jest ostateczna.

Aquapark i basen o wymiarach olimpijskich powstaną na części terenu parku Sybiraków na osiedlu Generała Andersa. Władze miasta zapewniają, że tym razem lokalizacja jest już ostateczna. – Budową zainteresowana jest jedna firma – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Chodzi o wrocławską firmę Womak Alfa, która jest właścicielem m.in. galerii handlowej “Nowy Świat” w Rzeszowie.

Aquapark powstanie na miejskich terenach. Nie wiadomo jeszcze, czy zostaną one wniesione aportem do spółki, czy przekazane w formie wieczystego użytkowania.

- Zależało nam na tym, aby aquapark wybudował prywatny inwestor – wyjaśnia Chłodnicki. Budową pływalni z basenem olimpijskim o wymiarach 50 metrów i ruchomym dnem zajmie się jednak miasto. Inwestycja zostanie sfinansowana z miejskiej kasy, i jeśli się uda uzyskać dofinansowanie, to także z budżetu państwa.

Do tej pory urzędnicy stawiali na inną lokalizację – na terenach przy ul. Bł. Karoliny. Mówili, że miejsce jest idealne m.in. ze względu na powstającą gęstą zabudowę. Plan szybko spalił na panewce. Jak nieoficjalnie wyjaśniają urzędnicy, to przede wszystkim od inwestora zależy, w jakie tereny chce zainwestować. Obecny wolał sąsiedztwo swojej galerii handlowej.

Co z parkiem?
- Od urodzenia mieszkam w pobliżu parku Sybiraków i trochę obawiam o to, co się z nim stanie – mówi “Super Nowościom” pan Marcin C. z os. Gen. Andersa. – Szkoda, że nie zostało przeprowadzone żadne referendum w sprawie wyboru lokalizacji i mieszkańcy nie mieli okazji do wyrażenia swojej opinii – dodaje.

W ratuszu uspokajają. – Aquapark powstanie na części parku Sybiraków i zostanie w odpowiedni sposób w niego wkomponowany. Teren jest na tyle duży, że nie będzie z tym problemu – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Jak donosi “Gazeta Wyborcza” list intencyjny pomiędzy prezydentem Tadeuszem Ferencem a przedstawicielem firmy zainteresowanej budową aquaparku ma zostać podpisany jeszcze w tym miesiącu. Park wodny może nosić nazwę “Wodny Świat”.

Ewelina Nawrot

do “Aquapark powstanie w parku Sybiraków”

 1. john

  Popieram budowę, teraz to miejsce spotkań pijaczków i wychodek dla psów. Trzeba to miejsce zagospodarować.

 2. park-sybirakow.rzeszow.pl

  Zapraszamy na stronę protestu przeciwko likwidacji parku – http://park-sybirakow.rzeszow.pl!

 3. Karen

  My, mieszkańcy osiedla gen. Władysława Andersa, zaniepokojeni informacjami prasowymi dotyczącymi planów likwidacji Parku Sybiraków w Rzeszowie i lokalizacji w tym miejscu aquaparku oraz pływalni, zwracamy się do Pana Prezydenta z petycją o zaniechanie wszelkich działań mających na celu realizację tego zamierzenia.
  Park Sybiraków to miejsce szczególnie ważne dla mieszkańców naszego osiedla. Stanowi przestrzeń miejską-publiczną, której jest ciągle zbyt mało w Rzeszowie. Przepięknie zagospodarowany, z bujną zielenią, stanowi ulubione miejsce wypoczynku dzieci i ich rodziców, studentów pobliskiej uczelni wyższej, osób starszych, miłośników tenisa i właścicieli czworonogów. To tutaj latem odbywają się koncerty i imprezy plenerowe. To tutaj w zimie dzieci mogą pojeździć na sankach i nartach. Park Sybiraków tętni życiem o każdej porze roku. Bez niego, nasze osiedle stanie się tylko smętnym blokowiskiem!
  Oprócz funkcji społecznej Park Sybiraków pełni ważną funkcję ekologiczną. Jak każdy większy kompleks zieleni przyczynia się do zmniejszenia zapylenia powietrza, zmniejszenia hałasu, poprawia jonizację, stwarza warunki do życia dla rodzimych gatunków fauny i flory.
  Jest oczywiste, że dla prywatnego inwestora, teren położony w centrum miasta, dobrze skomunikowany, łatwy do uzbrojenia, stanowi łakomy kąsek. Gwarantuje minimalizację kosztów i wysokie zyski. To, że tysiące mieszkańców zostanie pozbawionych możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu, nie jest dla prywatnego inwestora istotne. Powinno być istotne dla władz miasta.
  Panie Prezydencie, często podkreśla Pan, że chce, aby Rzeszów stanowił miasto przyjazne dla mieszkańców, żeby ludzie chcieli tu mieszkać, sprowadzać się i wychowywać dzieci. Tym bardziej niezrozumiała jest dla nas decyzja o likwidacji jednego z najpiękniejszych terenów zieleni parkowej w mieście!
  Szczególnie oburza nas rozpowszechnianie informacji, jakoby mieszkańcy osiedla gen. Władysława Andersa akceptowali plany budowy aquaparku oraz pływalni właśnie w tym miejscu! Jest wręcz przeciwnie, o czym świadczą liczne podpisy zgromadzone pod niniejszym pismem!
  Dziwi nas sposób, w jaki próbuje się forsować tak kontrowersyjną inwestycję. Pośpiesznie, bez opinii fachowców, bez szerokich konsultacji z mieszkańcami.
  Mamy nadzieję, że nasza petycja odniesie zamierzony skutek i będziemy mogli dalej wypoczywać w Parku Sybiraków. A dla aquaparku i pływalni znajdzie się w Rzeszowie inna lokalizacja.

 4. wieloryb

  sam pomysł zrobienia aquaparku jest bardzo dobry chociaż szkoda, że tak późno jeśli chodzi o lokalizację to zupełnie pomysł nie trafiony (w środku osiedla – zero komunikacji, drogi osiedlowe w końcu Pan prezydent tyle przyłączył terenów i co nic się nie da zrobić to po co te przyłączenia – coś za tym powinno iść) Tam swego czasu miało powstać boisko wielofunkcyjne a nawet boisko pełnowymiarowe pamiętam pomysł pana Adamowicza ale pan prezydent i jego służby nic z tym pomysłem nie zrobiły może warto wrócić do tych pomysłów. A aquapark przecież też może powstać na miejscu obecnego reliktu PRL czyli ROSiR-u były plany przekształcenia go właśnie w taki obiekt i jak zwykle nic. ROSiR wymaga gruntownego remontu czy nie lepiej go zagospodarować w aquapark?

  • Jolanta

   popieram
   to najładniejszy park w Rzeszowie,
   dobrze utrzymana zieleń, alejki, nowe ławki, od końca zimy do późnej jesieni mnóstwo ludzi spaceruje z dziećmi, starsi, młodzież , dużo dzieci jeździ tam bezpiecznie na rowerkach, gra w piłkę,
   mimo, że jest dużo ławek, to trudno znaleźć miejsce wolne, jedyne ogólnodostępne boisko i górki na sanki na które przyjeżdżają z dziećmi rodzice z całego Rzeszowa,
   pozostanie młodym ludziom siedzieć przy komputerach, w pubach i galeriach, starszym zniedołężnieć zamkniętych w domach, dzieciom włóczyć się między blokami,
   w okolicy są dwa baseny i wcale nie obciążone, nie budujcie kolejnego żeby był pusty jak kolejna galeria/sklep
   obciążone są za to parkingi, trudno dojechać z osobą niepełnosprawna blisko mieszkania na tym osiedlu,
   tutaj jest potrzebny PARK!
   nowoczesny basen powinien być tam gdzie jest teraz basen
   nie budujcie znów tak jak targowisko, które stoi puste, bo nie jest tam gdzie było targowisko

 5. Greed

  Jaka „oaza” z tego pseudo-parku?! Od lat w niczym nie przypomina to parku. W miastach tak jest, że się rozwijają i taką dziurę w osiedlu aż się prosi zagospodarować.
  Kto głosował na Ferenca? Wielu ludzi i dzięki temu Rzeszów się rozwinął. Inaczej mogą myśleć tylko pisowscy, przyjezdni i buraki dołączeni.

  • ktoś_skądś

   A jakie są cechy dystynktywne parku Twoim zdaniem? Czy któryś rzeszowski „park” je spełnia?

   Lokalizacja przy Broniewskiego / Ofiar Katynia jest nie tylko kiepska z tego powodu, że zostanie zniszczona jedyna na osiedlu przestrzeń darmowej rekreacji (żeby nie używać słowa „park”). Inne kontrargumenty to:
   - kiepski dojazd (Broniewskiego i Ofiar Katynia to raczej osiedlowe drogi, na których już teraz ruch ma zbyt duże – IMHO – natężenie z powodu bliskości WSiZ oraz Nowego Świata);
   - teren, który zajmuje Park Sybiraków nie jest zbyt wielki (jak na potrzeby aquaparku i basenu olimpijskiego wraz z parking(-iem/-ami) . Wątpię, aby na takim obszarze udało się stworzyć obiekt, który przyciągnąłby gości spoza Rzeszowa…

 6. xyz

  Kolejny chory pomysł zramolałego dziadka….
  Przecież tam nie ma miejsca na tak duży kompleks z parkingami…Nie wspomnę o ostatnim tak dużym kawałku zieleni…
  No chyba, że to ma być kolejna inwestycja w stylu kładki czy grającej fontanny…
  Pytam głośno „Kto na niego głosował??????”

 7. Beretka

  Czy w Rzeszowie nie ma chociaż jednego myślącego? (jednego sprawiedliwego).
  Jeżeli upie…licie tego betonowego kloca w tym parku to: 1. Po ch..j basen na Baranówce 4-ce, 2. Po ch..j basen na ROSIR, 3. Gdzie wybudujesz parking dla setek samochodów? 4. Park stanowi ,,oazę” dla mieszkańców tego betonowego osiedla i po to był ku..wa zakładany!!! 5. Za ,,kloca” zapłaci inwestor, kto zapłaci za bezużyteczne baseny? Pan zapłaci, pani zapłaci, wszyscy ku..wa zapłacimy!!! 6. Nie chcem klnąć, ale muszem!!!

 8. c

  A mi lokalizacja się nie podoba. Po tamtej stronie miasta są już trzy nowe baseny. Po drugiej: tylko niedostępny dla zwykłych mieszkańców Delfinek. W okolicach Resovii ma być nowoczesne centrum sportowe, jest lodowisko. Trochę nierówno, moim zdaniem.

 9. bidulka

  DRZEWA UMIERAJĄ STOJĄC!!! -PRZYKRE ŻE ROBI SIĘ W „BALONA” MIESKAŃCÓW I WYCINA SIE DRZEWA JEDNO TU , JEDNO TAM I POWOLI NIKT NIC NIE WIE , A BUDOWLAŃCY BĘDĄ BETONOWAĆ!

 10. ROMAN

  oby miotanie się z ustaleniem lokalizacji było ostateczne i w końcu koparka zaczęła kopać niecki pod baseny – no i przypominam
  - parkingi/ parkingi / parkingi – no i odpowiednie zaplecze gastronomiczne.

 11. chłe chłe

  Będzie taki aqapark jak kolejka gondolowa chłe , chłe ,chłe ,chłe chłe.

 12. Rzeszowianka

  jeśli aquapark powstanie obok kortów (musieliby zlikwidować boisko), to przynajmniej nikt drzew nie będzie wycinał, a że są tam korty, to faktycznie będzie to tworzyło kompleks rekreacyjny.

 13. rzeszowaiak

  ponieważ kolego w większości są to grunty prywatny na nowo przyłączonych terenach ,a co za tym idzie że długo trwa wywłaszczenie i kupienie ,dodatkowo uzbrojenie terenu a nie kazdy będzie chciałswoją ojcowiznę sprzedać.

 14. blokers

  po jaki ch*j ferenc przylącza kolejne wiochy ,gdzie potem natych niby pozyskanych terenach nie można postawić nawet budki z piwem.?Aw wieczyste uzytkowanie niech odda swoje dzialki w budziwoju

 15. sas

  ciekawe ile womak dał za z niszczenie parku w lape by wypudowac ten niby basen.?

 16. dp

  Inwestycja świetnie wpisuje się w wypoczynkową lokalizację tego terenu. Park + obiekty rekreacyjne będą stanowić świetlny kompleks rekreacyjno – wypoczynkowy. Gratulacje i trzymać kciuki za powodzenie.

 17. pola

  ciekawa lokalizacja, może w końcu coś konkrenego powstanie bo władza od lat nas zbywa obietnicami…….

  • Jurek

   idiotyczny pomysł. Jedyne zielone miejsce dla kilku tysięcy ludzi ma być zniszczone?! Aquaparki z parkingami i całą infrastrukturą buduje sie na obrzeżach miasta ! Ktoś chyba zwariował – na starym zwartym osidlu, gdzie prblem z zaparkowaniem pojazdu mają mieszkańcy projektowac coś takiego !!!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.