Aspiryna może zapobiegać rakowi

Fot. Archiwum

Przyjmowana w niewielkiej dawce aspiryna zapobiega rakowi i zmniejsza ryzyko przerzutów – informuje pismo The Lancet”. Trzy nowe badania po raz kolejny wskazują na przeciwnowotworowe działanie tego leku.

Wbrew wcześniejszym analizom, które wskazywały na ochronne działanie aspiryny dopiero po 10 latach jej przyjmowania, prof. Peter Rothwell z brytyjskiego Oxford University wykazał, że taki efekt może wystąpić już po trzech lub pięciu latach. Tak wynika z analizy 51 badań obejmujących ponad 77 tys. pacjentów. Co więcej, wydaje się, że aspiryna zapobiega przerzutom nowotworów.

Niewielka (75 do 300 miligramów) dzienna dawka leku zmniejszała liczbę przypadków raka o mniej więcej jedną czwartą już po trzech latach. Z kolei ryzyko śmierci z powodu nowotworów w ciągu pięciu lat spadało o 15 proc. Dalsze przyjmowanie aspiryny i wyższa dawka zmniejszały ryzyko śmierci z powodu nowotworu nawet o 37 proc. W przypadku raka jelita grubego ryzyko przerzutów spadało nawet o połowę.
Wiele osób od dawna przyjmuje niewielką dawkę aspiryny, jako środek zapobiegający chorobom serca. Eksperci ostrzegają jednak, że wiąże się to z ryzykiem poważnych efektów ubocznych, na przykład krwawień z przewodu pokarmowego.

PAP Life, anja

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.