Astma to choroba na całe życie

Spirometria, badanie czynnościowe układy oddechowego, pozwala zdiagnozować astmę. Fot. Archiwum

Nieleczona lub niewłaściwie leczona znacznie ogranicza życie chorych, może prowadzić do inwalidztwa, a nawet zgonu.

Atak astmy najczęściej następuje po zetknięciu się z alergenem: pyłkami roślin, roztoczami, sierścią zwierząt czy niektórymi pokarmami, np. mlekiem. Wtedy mówi się o astmie oskrzelowej alergicznej (najczęściej u dzieci). Z kolei atak tzw. astmy oskrzelowej niealergicznej może być wywołany niemal przez wszystko: intensywny zapach, gwałtowną zmianę temperatury, dym papierosowy, infekcję czy emocje, choćby głośny śmiech (te czynniki mogą też wywołać astmę alergiczną). Choroba może też być spowodowana czynnikami środowiskowymi miejsca pracy, nadwrażliwością na aspirynę i inne niesterydowe leki przeciwzapalne albo wysiłkiem.

– Astma jest przewlekłą choroba zapalną dolnych dróg oddechowych, która przebiega z napadowym, zmiennym zwężeniem oskrzeli, prowokowanym przez swoiste i nieswoiste czynniki, ustępującym samoistnie lub pod wpływem leczenia. Pojawia się w różnym wieku, zwykle jednak rozpoczyna się w dzieciństwie i trwa do końca życia, z okresami zaostrzeń i remisji – mówi dr Dorota Nierojewska, specjalista chorób płuc, specjalista alergolog ze Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie. – Remisje częściej dotyczą dzieci niż dorosłych. Sprzyja im wcześnie włączone leczenie przeciwzapalne i immunoterapia alergenowa. Niestety, złe rozpoznanie i niepotrzebne leczenie dziecka wieloma antybiotykami utrwala niekorzystne zmiany w oskrzelach i odsuwa w czasie właściwe leczenie.

Objawy choroby
Objawy astmy to napady duszności, świstów, kaszlu lub ucisku w klatce piersiowej. Pojawiają się zwykle w nocy lub nad ranem, mogą występować kilka razy dziennie lub kilka razy tygodniowo. Charakteryzują się zmiennością i nawrotowością.

Zaostrzenie astmy jest wyrazem pogorszenia przebiegu choroby. Jej nasilenie może być różne, od łagodnego do ciężkiego, jak stan astmatyczny. Rozwija się w ciągu kilku godzin, dni, a czasem w ciągu kilku minut. Najczęstsze przyczyny zaostrzeń to: czynne i bierne narażenie na dym tytoniowy, ekspozycja na alergeny (kurzu domowego, karaluchów, inne alergeny pochodzenia zwierzęcego, pleśnie, pyłki roślin, pokarmy, alergeny zawodowe) infekcje wirusowe i bakteryjne, nadwrażliwość na leki, substancje drażniące, wysiłek fizyczny, emocje.

Zachorowalność rośnie z roku na rok
Na astmę oskrzelową choruje obecnie ponad 300 mln osób na świecie. W Polsce problem ten dotyczy co 10 osoby. Wg danych GUS, astma i choroby alergiczne stanowią obecnie najczęstszy problem zdrowotny dzieci i dorosłych do 45. roku życia, nawet w porównaniu ze schorzeniami układu krążenia i narządu ruchu.

Wśród dzieci do 14. roku życia na astmę częściej (niemal dwukrotnie) chorują chłopcy, w okresie dojrzewania różnica zanika, a wśród osób dorosłych astma częściej jest rozpoznawana u kobiet.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o