- SuperNowości24 - http://supernowosci24.pl -

Atak wirusa żółtaczki typu C

Zarazić się można prawie wszędzie – np. podczas zabiegów medycznych.

PODKARPACIE.  Żółtaczka to cichy zabójca.

W 2004 roku na żółtaczkę typu C leczono w regionie 49 chorych, w 2007 już 145,a w 2010 – 220. W całej Polsce nosicielami wirusa HCV, powodującego marskość lub raka wątroby, jest ok. 750 tys. osób. Blisko 90 proc. z nich nie wie, że nosi w sobie zabójcę.

Wirus HCV jest groźniejszy od swojego krewniaka, wirusa HBV – wywołującego zapalenie wątroby typu B. Nie ma bowiem nań szczepionki, a przenoszony jest przez krew więc zarazić się można prawie wszędzie – podczas zabiegów medycznych, zakładania kolczyków, robienia tatuaży, u fryzjera czy kosmetyczki.

– Najlepszym zabezpieczeniem przed chorobą jest unikanie niesprawdzonych salonów kosmetycznych. Warto również zwracać uwagę na używanie igieł jednorazowych i zakładanie przez personel medyczny nowych rękawiczek jednorazowych – mówi dr n. med. Jerzy Sieklucki, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych.
Niebezpieczne może być również wspólne używanie z osobą zakażoną jednej maszynki do golenia, nożyczek do paznokci czy szczoteczki do zębów. W przeciwieństwie np. do wirusa HIV, ryzyko zakażenia drogą płciową jest stosunkowo niewielkie. Wzrasta ono jednak wraz z liczbą partnerów seksualnych.

Objawy jak podczas grypy
Przez lata zakażenie może nie dawać żadnych objawów. W ostrym WZW mogą pojawić się bóle mięśniowo-stawowe, stany podgorączkowe, brak apetytu, osłabienie, nudności, trudności z koncentracją, zmiana zabarwienia moczu, świąd skóry, niepokój itp. Jeśli białka oczu i skóra nie nabierają żółtawej barwy – objawy nie różnią się zbytnio od nietolerancji na tłuste i ciężko strawne potrawy, stanów przemęczenia i przeziębienia.

Lepsza wykrywalność
Leczenie chorych z wirusowym zapaleniem wątroby typu C jest refundowane przez NFZ w ramach programów terapeutycznych. W 2004 roku w regionie leczono 49 chorych, a w 2007 już 145, w 2010 – 220. Terapia prowadzona jest interferonem pegylowanym na oddziałach zakaźnych w Łańcucie, Dębicy i Sanoku. Niestety choroba najczęściej diagnozowana jest w późnym stadium, kiedy zmiany w wątrobie są nieodwracalne. Wczesne wykrycie zakażenia jest nierzadko kwestią przypadku np. przy okazji oddawania krwi albo badań wymaganych do ubezpieczenia na życie.

Anna Moraniec