Atrakcyjni zarabiają lepiej?

Fot. Archiwum

Wg amerykańskich naukowców duży wpływ na wysokość zarobków ma… atrakcyjność pracownika. Badacze wyliczyli, że każde 2,5 cm wzrostu oznacza średnio 700 dolarów dochodu więcej. Pięknym i młodym łatwiej jest również pracę otrzymać.

Ogłoszone ostatnio wyniki to efekt trwających już od lat badań. Barry Harper z London Metropolitan University już 10 lat temu przeanalizował  wpływ urody na zarobki na brytyjskim rynku pracy.

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń. Różnice zarobków między brzydkimi a ładnymi są znaczące. W przypadku mężczyzn jest to 19,5 procent, w przypadku kobiet 13,1 proc. Jeszcze większe różnice występują, gdy porówna się wzrost pracowników. Wysocy mężczyźni otrzymują pobory wyższe o 23,2 proc. niż niżsi, w przypadku kobiet różnica wynosi aż 25,9 proc. Poszkodowani w zarobkach są także ludzie otyli. Tu różnica wynosi ok. 13 proc.

Osoby atrakcyjne mają znacznie większe szanse na znalezienie pracy, zwłaszcza w konkretnych zawodach. Np. ładna kobieta szybciej dostanie stanowisko urzędnicze lub specjalisty od brzydszych koleżanek czy mniej pociągających kolegów. Co prawda liczy się doświadczenie zawodowe i zaangażowanie w pracę, ale wyliczono, że gdy w podobnych firmach na podobnych stanowiskach pracują dwie osoby z podobnym wykształceniem i doświadczeniem to ta ładniejsza może liczyć na 10 proc. wyższą pensję.

saj

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments