Autobusami MKS będą zarządzać komputery

Przy alei Wyzwolenia budowana jest hala, w której powstanie dyspozytornia centrum zarzadzania ruchem autobusów Związku Gmin „PKS”. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Elektroniczne tablice na przystankach i infokioski na dworcach.

Autobusy MKS (Międzygminnej Komunikacji Samochodowej) będą obsługiwane w podobnym systemie jak autobusy MPK (Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego). W ramach tego rozwiązania wdrożone zostanie zarządzanie ruchem linii MKS. Zamontowane zostaną informacyjne tablice elektroniczne na dworcu Głównym PKS przy ul. Grottgera oraz ekrany LCD na miejskich przystankach.

MKS obsługuje 9 podrzeszowskich gmin: Boguchwałę, Chmielnik, Czarną, Czudec, Głogów Młp., Świlczę, Trzebownisko i Tyczyn. Organizatorem sieci linii tego przewoźnika jest Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” (ZG „PKS”). Autobusy wyjeżdżające z Rzeszowa oznaczone są numerami od „200” wzwyż.

ZG „PKS” rozstrzygnął już przetarg na wdrożenie systemu transportowego Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. W jego ramach zaplanowano montaż tablic informacyjnych na dachu i wewnątrz budynku dworca głównego PKS oraz tabliczek na stanowiskach wraz z ekranami LCD. Będzie tam też nagłośnienie i trzy infokioski. Powstanie centrum zarządzania ruchem na dworcu i w zajezdni PKS przy alei. Wyzwolenia będzie dyspozytornia centrum zarzadzania ruchem autobusów MKS.

System centrum zarzadzania transportem z tablicami informacyjnymi i infokioskiem będzie też zlokalizowany na dworcu PKP w Boguchwale, a na autobusowym dworcu zamontowane zostaną tablice i infokiosk. Takie elementy, przyjazne dla pasażerów znajdą się też na dworcu autobusowym w Głogowie Młp.

To nie wszystko. Związek Gmin „PKS” informuje, że tablice związane z systemem informacji pasażerskiej zostaną zamontowane w 54 autobusach, które przewoźnik już zamówił u producenta. To na wzór tablic, które od kilku lat funkcjonują już w autobusach MKS, jeżdżących po Rzeszowie. Dodatkowo jeszcze dostarczony zostanie sprzęt komputerowy oraz sieci elektryczne i teleinformatyczne. Wprowadzone zostaną bileterki do nowych autobusów i uruchomiona zostanie nowa strona internetowa. 

Zakup autobusów, nowa hala obsługi autobusów oraz system zarządzania ruchem autobusów MKS to koszt 128 mln zł (z tego 88 mln zł to środki z Unii Europejskiej). Dyspozytornia centrum zarządzania ruchem Związku Gmin „PKS” ma być wdrożona do końca października br. Od tego więc miesiąca pasażerowie będą mieli wyższy standard usług przewozowych.

Mariusz Andres

17
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
MaksallololMieszkaniec do romekhijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
allo
Gość
allo

No dobra autobusy i komputery super… a ja się tak zapytam… KIEDY W KOŃCU PKS COŚ ZROBI Z TYM CZYMŚ w środku miasta nazywającym się „Dworzec PKS”. Kiedy przestanę się wstydzić dziadostwa jakie funduje się każdemu kto ma okazje przyjechać do miasta i na dzień dobry ma „zaszczyt” z nim się
zetknąć (tzn. dworcem)… Nie pisze tego żeby tu kogokolwiek krytykować ale trafia mnie ilekroć idę
ul. Grottgera…

Maks
Gość
Maks

To będzie Cię jeszcze bardziej trafiać bo Prezes ma zamiar zatrudniać ukraincow

kulasowa
Gość
kulasowa

trupy stare jeżdzą a robią komputery. starą babę pudrować. kpina

romek
Gość
romek

Ratusz rzeszowski blokuje jazdę nowych autobusów które stoją w zajezdni wyszukując problemy formalne . Ma m.in. to zachęcić mieszkańców okolicznych gmin do przyłączenia swoich miejscowości do Rzeszowa.

Rafał
Gość
Rafał

Nie pisz głupot, Rzeszów nie ma nic do tego. Jak ktoś nie potrafi zrobić wielu prostych rzeczy związanych z wyjazdem autobusów na drogi to widać zwala na Rzeszów

Stefan
Gość
Stefan

Czy to będzie system zintegrowany z istniejącym systemem ZTM, czy też zupełnie NIEZALEŻNY? Jeśli fundujemy sobie dwa niekompatybilne i niewspolpracujace ze sobą systemy transportu zbiorowego w mieście i okolicach to jest to raczej porażka. Nie tak się to robi.

romek
Gość
romek

To Ratuszowi nie zależy na współpracy który wyszukuje problemy formalne . Ma m.in. to zachęcić mieszkańców okolicznych gmin do przyłączenia swoich miejscowości do Rzeszowa.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Dworzec bardzo ładny i funkcjonalny ale….
ale gdy wracam i chce szybko sie dostac do domu oczywiscie nie moge wsiasc do taksówki bo nie ma postoju a wszystko zasługa Pana Buża który jest pseudo radnym i załatwia swoje interesy , prowadzac korporacje taksówkarską i skutecznie blokuje postój na dworcu .
Myśle ze pan Prezydent Ferenc cos z tym zrobi…..

hijena
Gość
hijena

Pan Ferenc z tym nic nie zrobi,BUż jest z tej samej ferajny Niedorozwoju Rzeszowa

Młody
Gość
Młody

Na wstępie pochwalam stronę internetową Super Nowości bo jeszcze u was można swobodnie komentować artykuły. Niestety komentarze czyta tylko garstka osób których zaciekawił artykuł lub ci którzy są bezpośrednio powiązani z treścią. Informuję Państwa że Związek Gmin który zapewne odpłatnie od dwóch lat zleca pisanie pochlebnych i dających nadzieję mieszkańcom okolicznych gmin artykułów w lokalnych mediach o modernizacji taboru i polepszeniu jakości komunikacji gminnej nadal was robi w bambuko bo nowe autobusy w tym roku nie wyjadą, a jak wyjadą w przyszłym to będzie cud. Proponuję w aptece maść na hemoroidy gdyż włodarze gmin was nieźle wydy…..

romek
Gość
romek

Ratusz rzeszowski blokuje jazdę nowych autobusów które stoją w zajezdni wyszukując problemy formalne . Ma m.in. to zachęcić mieszkańców okolicznych gmin do przyłączenia swoich miejscowości do Rzeszowa.

Mieszkaniec do romek
Gość
Mieszkaniec do romek

Spadaj z forum bo nudny i tendencyjny jesteś

Krzysiek
Gość
Krzysiek

A kiedy wspólny bilet?

mniszek
Gość
mniszek

PKS czy jak tam MKS ciekawe czy ma dużo $$$$$ na funkcjonowanie. Jak by nie dofinansowanie to by nie kupili autobusów które stoją i nie jeżdzą.

romek
Gość
romek

no MPK Rzeszów kupuje wszystko bez dofinansowania . ha ha ha
ogarnij się mniszku

mniszek
Gość
mniszek

romek w MPK nie stoją tylko kursują a wsioki autami blokują nam miasto.

lol
Gość
lol

MKS-PKS to jedno wielkie dziadostwo, oszczedności na wszystkim, jazda na luzie, brud smród i ubustwo, pozadłużali Gminy na lata zaciągniętym kredytami aby ratować PKS, SKANDAL, warto informować o tym ludzi