Autobusy gazowe dostarczy mercedes

Ostatecznie przyjedzie do nas 30 Mercedesów na gaz O530 Citaro. Fot. Archiwum

RZESZÓW. Przetarg na zakup autobusów napędzanych gazem wreszcie doczekał się rozstrzygnięcia.

W przetargu na dostawę dla Miejskiego Przedsiębiorstwo Komunikacyjnego 30 autobusów napędzanych gazem ziemnym ponownie wygrał Mercedes (Evo Bus). Oferta Otokara (Gran) została odrzucona.

Przetarg na zakup 80 autobusów rozpoczął się we wrześniu 2011 r. i stanęło do niego 6 firm. 30 12-metrowych autobusów zostało zakupionych od firmy Mercedes-Benz, 20 10-metrowych od firmy Autosan, wszystkie zasilane olejem. Rozstrzygnięcia nie doczekała się wtedy trzecia część przetargu na zakup 30 autobusów zasilanych gazem. Choć pierwotnie wygrał mercedes, biorąca udział w przetargu firma Turecka – Otokar zaskarżyła jego wynik do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta zakwestionowała wybór dostawcy i uznała, że Zarząd Transportu Miejskiego po raz kolejny ma odnieść się do ofert Mercedesa i Otokara. ZTM nie zgadzając się z tą decyzją zaskarżył ją do rzeszowskiego sądu, który podtrzymał orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej. W rezultacie miasto musiało przeanalizować oferty obu firm raz jeszcze. Trwało to długo i w ponowionym przetargu znów wygrał mercedes, który ostatecznie dostarczy MPK 30 pojazdów.

Kiedy przyjadą do nas nowe autobusy? Zakup podzielony został na trzy części. W tym roku dostaniemy 40 autobusów, w przyszłym 32 i na koniec 8. Wymiana wysłużonego taboru (najstarsze autobusy mają nawet 30 lat) kosztowała miasto w sumie 80 milionów złotych. Większość tej kwoty stanowi jednak dofinansowanie w ramach programu poprawy transportu miejskiego w Rzeszowie.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 lat temu

Rzeszów kupuje dla MPK – no i mamy kolejną próbę reanimacji reliktu poprzedniej epoki. Niedawno temu były uchwały o ratowaniu mpk i obdarowywaniu go dotacjami z miejskiej kasy, a teraz nowe środki transportu, bo tabor ta upadająca firma ma już leciwy, jak i nasz prezydent miasta. Do tej pory uważałem, że to będą autobusy należące do ZTM dla przewoźników komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Monopolistyczna i ochronna dla mpk uchwała Rady Miasta Rzeszowa kończy się za kilka lat i może wreszcie wraz ze zmianą prezydenta miasta autobusy ZTM-u po uczciwym przetargu zostaną przekazane do użytkowania innym przewoźnikom, którzy zapewne stworzą w… Czytaj więcej »

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

dobry autobus produkowany od 1997 roku w [ Mannheim i w Ligny-en -Barrois] od 2006 z silnikiem Euro 4
zwycięzca konkursu „Bus of the year”w 2007 – silnik 245 KM moc- w kilku miastach w polsce we Francji / Rennes/ w Rumuni w / Bukareszcie / – oby już były.