Autosan zatrudnia na nowych warunkach

Robotnicy z Autosanu pracujący bezpośrednio przy produkcji autobusów będą mieli zagwarantowane, że po wypowiedzeniach znów przywróceni zostaną do pracy. Fot. Wit Hało
Robotnicy z Autosanu pracujący bezpośrednio przy produkcji autobusów będą mieli zagwarantowane, że po wypowiedzeniach znów przywróceni zostaną do pracy. Fot. Wit Hało

SANOK. Największą szansę na przywrócenie do pracy mają osoby z produkcji.

W piątek Ludwik Noworolski, syndyk w Autosanie, podpisze umowę o pracę na nowych warunkach z pierwszymi pracownikami. Wcześniej załoga zajmująca się produkcją autobusów dostała wypowiedzenia. Na razie syndyk nie chciał powiedzieć, ilu pracowników zostanie ponownie zatrudnionych.

– We wtorek poinformowałem ustnie pracowników, że podpisana z nimi zostanie umowa o pracę w nowej wersji – poinformował nas w czwartek Ludwik Noworolski, syndyk reprezentujący spółkę Autosan. – Jednak dotąd nie dostali w tej sprawie żadnego pisma. Nie mogłem zawrzeć z nimi umowy o pracę w środę, ani w czwartek, bo nie było mnie w zakładzie. Podpiszę umowy o pracę w piątek.

Syndyk zapewnia, że zaległe za czerwiec, lipiec i sierpień pensje dla załogi zostaną wypłacone jeszcze w listopadzie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jest to możliwe, bo zgodnie z przepisami, po ogłoszeniu upadłości firmy, fundusz musi wypłacić wynagrodzenia, których nie otrzymali pracownicy.

Robotnikom nie brakuje pracy, bo realizowane są zlecenia przy wytwarzaniu autobusów. Mimo że jeszcze 7 października krośnieński sąd ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Autosan, kontrahenci, którzy chcieli kupić autobusy, nie wycofali się. Sanocka fabryka ma środki na produkcję 10 zamówionych już autobusów. Jeden z nich – Sancity 9LE – już odebrał Zakład Komunikacji Miejskiej w Ciechanowie.

Ten niskowejściowy pojazd może przewieźć 60 pasażerów, ma najnowocześniejszą generację urządzeń elektronicznej informacji służącej pasażerom i do kasowania biletów. ZKM z Ciechanowa jest tylko jednym z kontrahentów, którzy zamówili autobusy jeszcze przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości Autosanu. Kolejny autobus trafi m.in. do Elbląga.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments