Autostrada na Podkarpaciu droższa niż w Austrii

PODKARPACIE. Ile kosztuje kilometr autostrady w Polsce, na Podkarpaciu i w Europie.

Średni koszt budowy kilometra autostrady w Austrii – 12 mln euro, w Niemczech – 8 milionów, a na Podkarpaciu kilometr autostrady kosztuje średnio nieco ponad 14 mln euro. Natomiast średnia krajowa wynosi w Polsce 9,6 mln euro za kilometr.

Zapytaliśmy GDDKiA o porównanie średnich kosztów budowy jednego kilometra autostrady w Polsce i w innych państwach. – 9,6 mln euro wynosi średni koszt kilometra budowanej w Polsce autostrady. Jest to niemal tyle, co europejska średnia wynosząca 10 mln euro za 1 km – wyjaśnia Urszula Nelekn, rzecznik prasowy GDDKiA.

Trzeba dodać jednak, że znacznie taniej budują Czesi, Niemcy, Duńczycy i Litwini. Średni koszt składa się często z bardzo zróżnicowanych cen poszczególnych odcinków. A te potrafią być astronomiczne nie tylko w Polsce.

– Na przykład w Austrii cena za kilometr dochodzi czasami nawet do 100 mln euro, ale są to miejsca, gdzie wymagana jest budowa tuneli – mówi Urszula Nelken. Inny przykład z Niemiec: 3,2 km autostradowej obwodnicy Berlina kosztowało ponad 420 mln euro, czyli 131 mln euro za jeden kilometr.

Przyjrzyjmy się jednak liście średnich cen kilometra autostrady w Europie przygotowanej przez GDDKiA. Pierwsze miejsce zajmuje Holandia z astronomicznym kosztem 50 mln euro. Pamiętać trzeba, że ponad 25 procent Holandii to tereny wyrwane morzu i osuszone bagna. Z kolei Norwegia i Austria to państwa w większości górzyste.

Z pozostałych państw porównywalnych do Polski pod względem warunków terenowych drożej budują tylko Irlandczycy i Węgrzy. Natomiast Czesi, Niemcy, Słoweńcy, Hiszpanie, Duńczycy i Litwini budują taniej niż w Polsce. Niektórzy nawet dwa razy taniej, jak choćby Litwini i Duńczycy.

O ile Litwini mają zaledwie 309 kilometrów autostrad, to Dania, która jest 8 razy mniejsza niż Polska, ma prawie tyle samo autostrad. Różnica tkwi też w cenie. Duńczycy za kilometr autostrady zapłacili średnio dwa razy mniej niż Polacy.

Sprawdziliśmy jeszcze, jak wyglądają koszty autostrady (nieukończone) na Podkarpaciu. Pod uwagę wzięliśmy A4 od Tarnowa do Korczowej, bo właśnie te 167 km A4 buduje rzeszowski oddział GDDKiA. Łączny koszt tych 167 km ma wynieść po ich zakończeniu 9,6 mld złotych. To daje średnio prawie 58 mln zł za kilometr, czyli 14,2 mln euro. Tym samym Podkarpacka A4 przebija nawet autostrady budowane w Austrii. Zapytaliśmy w czwartek w GDDKiA o przyczyny takiego kosztu kilometra autostrady na Podkarpaciu. Do zamknięcia numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Aby dać pełny obraz sytuacji dodajmy tylko, że z tych 167 kilometrów 7 km jest oddanych do użytku, 57 km jest prawie gotowa, a pozostałe 103 kilometry są wykonane w 50 – 60 procentach i będą gotowe nieraz i ponad dwa lata po pierwotnie zakładanym terminie.

Artur Getler

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Nad pięknym, modrym Dunajem 2 | 3obieg.pl - Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego.ROMANLODYBAMBINOdziecko PRL-u Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Do tej pory nie ma na to odpowiedzi. Tymczasem już w drugiej kadencji Tuska problem stał się głośny. „Super Nowości 24” pisały 8 lutego 2013 roku: Ile kosztuje kilometr autostrady w Polsce, na Podkarpaciu i w Europie. Średni koszt budowy kilometra autostrady w Austrii – 12 mln euro, w Niemczech – 8 milionów, a na Podkarpaciu kilometr autostrady kosztuje średnio nieco ponad 14 mln euro. Natomiast średnia krajowa wynosi w Polsce 9,6 mln euro za kilometr.(…) Z pozostałych państw porównywalnych do Polski pod względem warunków terenowych drożej budują tylko Irlandczycy i Węgrzy. Natomiast Czesi, Niemcy, Słoweńcy, Hiszpanie, Duńczycy i… Czytaj więcej »

ROMAN
Gość
ROMAN

kładka w Dębicy około 4 milionów

LODYBAMBINO
Gość
LODYBAMBINO

NASTĘPNY PRZYKŁAD: NASZA OKRĄGŁA KŁADKA – KOSZT 12 MILIONÓW ZŁOTYCH.
SKOCZNIA NARCIARSKA NA STADIONIE NARODOWYM (2014ROK) KOSZT- 3 MILIONY ZŁOTYCH.
WYCIĄGNIJCIE WNIOSKI!

dziecko PRL-u
Gość
dziecko PRL-u

W Polsce jest wiecej ZLODZIEJI !!
Toz to bardzo proste w rozumowaniu.