Azbest prawie zinwentaryzowany, tylko co dalej?

Czy wkrótce Mielec czeka wielka wymiana dachów? Fot. Autor

MIELEC. Czy mieszkańcy mogą liczyć na bezpłatną utylizację pokryć dachowych?

Inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest w Mielcu dobiega końca. – Tylko, czy możemy powiedzieć mieszkańcom, co dalej: kiedy ruszy bezpłatna wymiana poszyć dachowych i, najważniejsze o co pytają ludzie, jaki będzie udział właścicieli posesji w utylizacji tego azbestu – pyta Bogusław Gajda, przewodniczący Rady Osiedla Wolności.

Obowiązek utylizacji odpadów azbestowych spoczywa na właścicielach obiektów. Jest jednak szansa, że mielczanie nie zapłacą za to ani grosza. Miasto musi zdobyć dotację. Wcześniej jednak trzeba dokonać inwentaryzacji posesji pod kątem określenia ilości azbestu.

- W większości przypadków dachy, które pokryte są azbestem, wymagają remontu – mówi prezydent Janusz Chodorowski. – To nie jest tak, że wystarczy zdjąć jedno pokrycie i położyć drugie. Trzeba ten dach również poprawić: krokwie, mocowania itd. To niestety wiąże się z dużymi kosztami. W programie, w którym chcemy wziąć udział, przewidziane są koszty utylizacji azbestu, ale na pewno nie ma kupna nowego dachu, albo naprawy starego.

- Chodzi o to, żeby ten azbest został w prawidłowy sposób zdjęty, a następnie w  stosownym miejscu zabezpieczony i zutylizowany. Natomiast wykonanie bądź modernizacja samego dachu jest po stronie właścicieli obiektów – zaznacza prezydent.

Paweł Galek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.