Azbest z dachu usuniesz za darmo

- Dotąd w Rzeszowie wydano 700 tys. zł na usunięcie i unieszkodliwienie azbestu – poinformowała Katarzyna Ruszała, prezes Stowarzyszenia Ekoskop. – Dzięki dofinansowaniu m.in. z funduszu ochrony środowiska, właściciele domów za taką usługę nie muszą płacić. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Dzięki dotacjom m.in. z funduszu ochrony środowiska…

W stolicy Podkarpacia na dachach domów zalega 2,3 tys. ton rakotwórczego azbestu. Gdyby go zdjąć, to materiał ten zająłby 150 tys. mkw. powierzchni. Dzięki akcji Zarządu Stowarzyszenia “Ekoskop” oraz Związku Komunalnego “Wisłok” w Rzeszowie rozpoczęto trzecią już edycję kampanii na rzecz usuwania azbestu.

Zgodnie z narodowym programem oczyszczania kraju z azbestu, do 2032 roku ma zostać usunięty każdy kawałek szkodliwego azbestu. W Polsce jest go jeszcze wciąż dużo i do usunięcia jest aż 15 mln ton tego materiału. Niektóre gminy, m.in. Wiśniowa, Frysztak, Łańcut, Strzyżów i Czarna, już zakończyły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest i dzięki temu wiadomo, gdzie się znajduje. Inne dopiero planują się tym zająć.

- Jeżeli właściciel ma dach z azbestu, to powinien oszacować ilość tego groźnego materiału – poinformowała Katarzyna Ruszała, prezes Stowarzyszenia “Ekoskop”. – Kolejnym krokiem jest złożenie stosownej informacji w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Rzeszowa o posiadanych wyrobach zawierających azbest. Trzeba też wypisać wniosek o dotację na jego usunięcie i unieszkodliwienie. Potem należy zgłosić zamiar demontażu płyt azbestowych do Wydziału Architektury w Urzędzie Miasta.

Na demontaż płyt azbestowych można uzyskać dofinansowanie: 50 proc. to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 35 proc. otrzymamy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a resztę przekaże gmina.

W naszym regionie rozpoczynają się seminaria w ramach podkarpackiej kampanii informacyjno-edukacyjnej na rzecz usuwania azbestu. Na 23 października zaplanowano seminarium w Krośnie w Urzędzie Miasta, dzień później w magistracie w Sanoku, a 25 bm. w Jarosławiu w Centrum Kultury i Promocji.

Mariusz Andres

do “Azbest z dachu usuniesz za darmo”

  1. ROMAN

    no potwierdzam na Wilkowyi południe rozwalają stare „badziewie” gdzie był azbest – ma być budowany nowy obiekt gdzie będzie nowe archiwum.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.