Babcia z indeksem

Na wiedzę nigdy nie jest za późno. - Ten indeks to świadectwo odwagi i ambicji - mówił dyr. Marek Gruchota, wręczając indeksy studentom pierwszego roku. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Gdy człowiek ma więcej czasu, dostrzega luki w wiedzy i szybko je zapełnia. „Gaudeamus” w wieku „pięćdziesiąt plus” też dobrze brzmi.

To już nie żarty. W przyszłym roku Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Miejskim Domu Kultury trzeba będzie wprowadzić egzaminy wstępne, albo zasadę kto pierwszy, ten lepszy przy zapisywaniu. Chętnych do studiowania było w tym roku więcej, niż w pewnej uczelni wyższej, której nazwę przez grzeczność przemilczymy. Ale każdy przestaje się temu dziwić, przy pierwszym spojrzeniu na plan zajęć.

Stalowowolski UTW powstał w 2006 r. Patronuje mu Uniwersytet Jagielloński, którego profesorowie przyjeżdżają czasami do Stalowej Woli z wykładami. Kadrę uzupełniają naukowcy z innych uczelni, artyści i znani specjaliści z różnych dziedzin. A różnorodność dziedzin, które poznają studenci w wieku „pięćdziesiąt plus”, jest ogromna.

Dziadek na warsztaty filmowe, babcia na aerobik
- Gdy człowiek jest ustatkowany i ma więcej czasu dla siebie, coraz częściej poświęca go na to, czego nie mógł zgłębić w młodości – mówi Marek Gruchota, dyrektor MDK w Stalowej Woli. – Słuchaczami są ludzi z dyplomami wyższych uczelni i bez. Łączy ich ciekawość życia.

Czego w dorosłym życiu są najbardziej ciekawi studenci UTW? Filozofii. na wykładach z historii idei filozoficznych zawsze jest komplet. Pustek nie ma też na wykładach z prawa, literatury, ekonomii czy historii. Są też zajęcia komputerowe, lektoraty z języków obcych, warsztaty malarskie, filmowe, teatralne i chóralne. Dla chętnych aerobik lub gimnastyka, zamiast wychowania fizycznego. Wykładowcy UTW są zadowoleni ze swojej pracy; niejednokrotnie bardziej niż na prawdziwych uczelniach wyższych. – Bo na uczelni wyższej studenci zwykle muszą się uczyć, a tu chcą – wyjaśnia jeden z nich.

Do tej pory nauki w stalowowolskim UTW pobierało ponad 400 studentów. W tym roku studia zaczęło nieco ponad przyjęty limit – 50 osób. Najstarszy student miał 86 lat. Rok 2012 jest Rokiem Uniwersytetów III Wieku. Honorowy patronat nad nim objęła prezydentowa Anna Komorowska. Premier natomiast obiecał dofinansowanie działalności UTW. Na razie tylko obiecał, ale nie skończy się na obietnicach, bo babcie i dziadkowie z indeksami będą umieli upomnieć się o realizację tej obietnicy.

jam

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.