Badania robót autostradowych wypadają źle

Jakość budowy autostrad jest stale monitorowana przez laboratoria GDDKiA. Fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Nie wszystkie próbki pobierane z autostrad spełniają wymagania

Średnio co piąte badanie jakości wykonania robót drogowych wypada nieprawidłowo. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała zestawienie wykonawców pod względem tego jak radzą sobie z dotrzymaniem jakości robót. Raport dotyczy badań z zeszłego roku.

Okazuje się, że drogi budują firmy, które są prawie bezbłędne ale też i takie którym laboratoria GDDKiA stwierdziły nieprawidłowości w prawie 40 procentach badanych próbek. Próbki są pobierane na różnych etapach budowy drogi i sprawdzane jest wtedy czy wykonawca używa odpowiednich materiałów i czy właściwie je stosuje. Próbki poddawane są różnym testom i badaniom, okazuje się, ze średnio jedna na pięć tych badań nie przechodzi.

GDDKiA deklaruje jednak, że wykryte usterki wykonawcy usuwają na bieżąco.

Z pośród firm budujacych autostradę na Podkarpaciu najlepiej wypadł Polimex – Mostostal, w wypadku tej firmy  tylko 8,5 procent badań wypadł źle. To drugi najlepszy wynik w całej Polsce, szkoda tylko, że odcinek Rzeszów – Jarosław budowany przez te firmę jest jednym z najbardziej opóźnionych i na pewno nie będzie gotowy w tym roku. Nieźle wypada też Mostostal Warszawa budujący autostradową obwodnicę Rzeszowa a także Budimex, który prowadzi dwie budowy; odcinek Dębica – Rzeszów i Jarosław – Radymno. Te firmy stosunkowo nieźle radzą sobie z budową i mają najmniejsze opóźnienia.

Z Podkarpackich firm najsłabiej wypadł AVAX budujący na odcinku Radymno – Korczowa. Według zestawienia GDDKiA 27,7 procent badań wypadło nieprawidłowo. Najsłabiej w rankingu jakości wypadła firma PRDiM, laboratoria GDDKiA stwierdziły nieprawidłowe wyniki w 39 procentach przebadanych próbek. Firma ta jednak nie wykonuje żadnego kontraktu na Podkarpaciu.

***

Skoro wykonawcy popełniają aż tak wiele błędów przy budowach dróg, nie należy żałować pieniędzy wydanych na rzeszowskie laboratorium drogowe GDDKiA. Autostrada powstaje powoli miejmy nadzieję, że dzięki badaniom powstaje solidnie.

Artur Getler

do “Badania robót autostradowych wypadają źle”

  1. PIOTR

    Jak znam życie zapłacą łapówę i nic nie zrobią ,a za kilka lat będą mieć pracę przy remoncie.

  2. wiesiek

    Na autostradach w miejscu co łopatami zaczynali budować Grabarczyk i Nowak próbki były pobierane?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.