Bajki Tuska o drodze ekspresowej

S19 na Podkarpaciu to od piątku łącznie 11 kilometrów istniejącej drogi w ramach tzw. autostradowej obwodnicy Rzeszowa. Fot. Artur Getler
S19 na Podkarpaciu to od piątku łącznie 11 kilometrów istniejącej drogi w ramach tzw. autostradowej obwodnicy Rzeszowa. Fot. Artur Getler

PODKARPACIE. S19 Rzeszów – Lublin nie powstanie przed 2020 rokiem?

Obietnice premiera z drugiego  exposé, że S19 Lublin – Rzeszów powstanie w 2015 roku, już w momencie ich wypowiadania, trzeba było włożyć między bajki. Już dziś wiadomo, że w 2015 r. nie będzie nawet połowy tej trasy. W tej chwili najważniejsze jest pytanie: na co możemy liczyć w ciągu najbliższych lat?

Podkarpacie ma zapewnione finansowanie dla dwóch odcinków S19, na które zresztą trwają przetargi. Mowa tu o S19 Stobierna – Sokołów Małopolski oraz Świlcza – Kielanówka. Zapewnione jest też finansowanie obwodnicy Lublina w ciągu S19. W zasadzie tyle mamy na papierze, bo inwestycje te są wpisane w załączniku nr 5 do obowiązującego rządowego programu budowy dróg.

W tej chwili trwają postępowania przetargowe na budowę obydwu odcinków. Dla kierowców będą one jednak dostępne około 3 lata po rozstrzygnięciu przetargów. Pojedziemy więc nimi zapewne dopiero w 2017 roku.

Reszta, co ważne – większość przebiegu tej trasy pozostaje na razie w słownych zapowiedziach rządzących. Tu padają zapewnienia, że trasa Lublin – Rzeszów to jeden z priorytetów rządu. Jednak póki nie ma zapewnionego finansowania, priorytety mogą się zmieniać, a w tej chwili budowa pozostałych odcinków S19 jest wciąż tylko obietnicą.

– Boje się, że to będzie wszystko, co zostanie zbudowane w perspektywie 2014 – 2020 – ocenia Stanisław Ożóg, poseł PiS. – Nie tak dawno, bo ponad rok temu premier Donald Tusk zapowiadał, że S19 Rzeszów – Lublin powstanie w 2015 roku. Wiadomo, że to niemożliwe.

Ze strony rządu płyną zapewnienia, że cały ciąg S19 Rzeszów – Lublin zostanie ukończony do 2020 roku.

***
Pytanie otwarte, jak traktować te obietnice, skoro jeszcze w październiku ubiegłego roku premier zapewnił, że S19 Rzeszów – Lublin powstanie w 2015 roku. To chyba nie był lapsus, bo potwierdził to dwukrotnie goszcząc w naszym województwie. Dziś mówi się już o 2020 r. Aż strach pomyśleć, jaka data padnie w przyszłym roku?

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
grzegorz
grzegorz
7 lat temu

oprócz węzła Świlcza – Klielanówka potrzebna dla rzeszowa jest trasa Węzeł Kielanówka – Babica!!!.

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

odpowiadam Panu redaktorowi ;
– zawsze można liczyć tylko na siebie
– papier wszystko przymnie
– za młodu też czytałem ” Baśnie z tysiąca i jednej nocy „- może teraz też przydała by się taka Szeherezada – aby wyleczyć co nie których żeby im się oczy otworzyły/ aby odzyskali słuch/ i by im zaczęły prawidłowo półkule mózgowe pracować – i wtedy będą wiedzieli kiedy pojedziemy s-19 do Lublina.

APAP
APAP
7 lat temu

niech ŻYJE PSL !!! BRAWO BURY !!!

Janusz
Janusz
7 lat temu

A czego można spodziewać się od TuSSka ? Podkarpacie nie głosowało na WODZA Partii Oszustów !!

ADAMUS
ADAMUS
7 lat temu

Ludzie na pozostałe odcinki nie ma nawet decyzji środowiskowych. Najważniejszy odcinek który mógłby odciążyć RZESZÓW to odcinek od projektowanego węzła RZESZÓW POŁUDNIE (KIELANÓWKA) do BABICY. TO JEST NAJBARDZIEJ POTRZEBNE.Odciążyłby ul.PODKARPACKA i BOGUCHWAŁE.

gal-
gal-
7 lat temu

ja tam wole POpaprańca a nie rusofoba z kompleksami który wywoła wojnę z matką Rosją.

raa
raa
7 lat temu
Reply to  gal-

jak to twoja matka to s..j stąd . Do matki

Moher
Moher
7 lat temu
Reply to  gal-

Gdybyś nie spał na lekcjach historii to nie pisałbyś głupot o matce Rosji. Najgorszemu wrogowi nie życzę takiej matki.

wPiSdu
wPiSdu
7 lat temu

ciekaw jestem ile kaczor w tym czasie wybudowałby pomników smolenskich, a ile autostrad?

KRzysiek
KRzysiek
7 lat temu

Sądząc po jego „popraciu” to chyba dużo ludzi w to wierzy..

X
X
7 lat temu

a kto jeszcze wierzy POparancowi?

ronsuliwa
ronsuliwa
7 lat temu
Reply to  X

W tvn podali ze tusk prawie zrownal sie w sondazach z pis. Powinni w logo pisac TVN s-f

normalny
normalny
7 lat temu
Reply to  ronsuliwa

t.n to gorzej niż syf, tylko rudego oszusta promuje na całej linii
dlatego nie oglądam tej stacji