Balcerowicz na WSIiZ: – Ludzie w Polsce specjalizują się w narzekaniu

Podczas swojego wykładu Leszek Balcerowicz jasno przedstawił swoje poglądy i ocenę sytuacji w Polsce. Fot. Arkadiusz Rogowski

RZESZÓW. Były wicepremier promował w Rzeszowie swoją najnowszą książkę „Odkrywając wolność”.

Barwne, żywe i ciekawe, ale dla wielu pewnie kontrowersyjne było czwartkowe wystąpienie prof. Leszka Balcerowicza w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Były wicepremier promował tu swoją najnowszą książkę „Odkrywając wolność”, która jest zbiorem esejów nie tylko samego autora, lecz przede wszystkim innych myślicieli, filozofów i ekonomistów.

Podczas swojego wykładu Balcerowicz jasno przedstawił swoje poglądy i ocenę sytuacji w Polsce. – Ludzie w Polsce specjalizują się w narzekaniu, a aktywne są grupy roszczeniowe. Krytykował etatyzm państwa, któremu służy „propaganda”. – To przez nią ludziom wolny rynek kojarzy się z chciwością, a socjalizm z lepszym człowiekiem – ocenił.

Zdaniem Balcerowicza, zarówno prawica jak i lewica to etatyści, tyle że w innym wydaniu. – Prawica broni kolektywu, mówiąc o narodzie, a lewica o społeczeństwie – mówił.

Pod koniec wykładu profesor zaprosił wszystkich do współpracy z Fundacją Obywatelskiego Rozwoju (www.for.org.pl), którą kieruje.

Wywiad z Leszkiem Balcerowiczem w poniedziałkowych Super Nowościach.

Arkadiusz Rogowski

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.