Baligród chwali się “Walterem”

Czy postać gen. Świerczewskiego pomoże Baligrodowi w promocji gminy? Fot. Wit Hadło

BALIGRÓD. Bieszczadzka gmina chce wykorzystać w promocji sylwetkę gen. Świerczewskiego

35 tysięcy złotych kosztować będzie realizowany przez Baligród projekt “Gen. Karol Świerczewski-Walter – bohater czy bieszczadzka ikona komunistycznej propagandy”. 35 tysięcy na ten cel gmina uzyskała ze środków Unii Europejskiej.

Miejscowi włodarze , mimo krytyki ze strony środowisk prawicowych – uważają, że kontrowersyjna postać generała, “który się kulom nie kłaniał” to dobra forma promocji gminy. Rzeczywiście, pomnik Świerczewskiego w Jabłonkach, gdzie zginął on w kwietniu 1947 roku z rąk UPA, jest jedną z największych atrakcji tego terenu. Chętnie na postój i odpoczynek zatrzymują się tu turyści, w rocznicę śmierci składane są wiązanki kwiatów.

Ostatnio o postaci Świerczewskiego stało się głośno za sprawą dofinansowanego przez urząd marszałkowski wyjazdu działaczy lewicowych do Jabłonek. Głównym punktem imprezy było składanie wiązanek pod pomnikiem generała. Wywołało to oburzenie części środowisk i kontrolę rzeczywistego wykorzystania przyznanych pieniędzy. Według projektu bowiem impreza miała służyć pojednaniu polsko-ukraińskiemu.

Nie wiadomo jeszcze jak dokładnie wyglądać ma proponowanie gminy za pomocą postaci “Waltera”. Pojawiają się głosy, że o Świerczewskim powinno się mówić zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób. Przeciwnicy postaci generała przypominają m.in. jego służbę w armii czerwonej, wydawanie wyroków śmierci na dezerterów i politycznych przeciwników, jak również błędy w dowodzeniu, które przyczyniły się do śmierci tysięcy żołnierzy.

Szymon Jakubowski

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.