„Ballady” dni ostatnie?

Jednym już szkoda "Ballady" inni są ciekawi, co zostanie zorganizowane w jej wnętrzu. Nie daj Boże, żeby kupił go ktoś inny, bo wtedy sala kinowa może zamienić się na sklep lub restaurację. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Kinomani nie utrzymają trzech kin w mieście. jedno jeszcze nie powstało, a właściciele innego chcą go już sprzedać

Sieć Apollo Film chce się pozbyć stalowowolskiego kina „Ballada”. Ogłoszenie o zamiarze sprzedaży kina przy ul. Staszica, ukazało się w ogólnopolskich gazetach pod koniec kwietnia. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chęć kupna złożył krakowskiej firmie prezydent Stalowej Woli. – Powiedzmy, że prowadzimy rozmowy – dyplomatycznie odpowiada Andrzej Szlęzak.

O tym, że magistrat ma chęć na kino w centrum miasta, wiadomo już od dawna. Prezydent już w ub. kadencji robił podchody do jego kupna, ale prawdopodobnie krakowiacy chcieli więcej, niż włodarz Stalowej Woli mógł dać. Właściciel „Ballady” nie zdradza dlaczego chce się jej pozbyć, ale pewnym jest, że gdyby widzowie walili do kina drzwiami i oknami, nie zostałoby wystawione na sprzedaż.

Mały Kopernik przy Staszica 14
W niespełna 70-tysięcznej Stalowej Woli nie ma szansy utrzymania się z biletów dla dwóch kin, a co dopiero trzech. „Ballada” do tej pory konkurowała z „Wrzosem” w Miejskim Domu Kultury. Oba mają 3D i na szczęście repertuarowo nie wchodziły sobie w paradę. Teraz nawet zrobiło się gęściej koło kasy „Ballady”, bo MDK jest remontowany i kino „Wrzos” do stycznia będzie zamknięte. Sęk jednak w tym, że po remoncie domu kultury, miastu przybędzie trzecie kino. Małe, studyjne i nowoczesne powstaje w piwnicach MDK. Trzech kin stalowowolscy fani filmu na pewno już nie utrzymają.

Po co miastu kino? – Gdyby udało nam się kupić „Balladę” za rozsądną cenę, przerobilibyśmy ją na multicentrum, które byłoby uzupełnieniem powstającego za kinem parku edukacyjnego – wyjaśnia prezydent miasta. Ma ambicje zrobić coś w rodzaju Centrum Nauki Kopernik, tylko oczywiście na mniejszą skalę. Dwa lata temu włodarz miasta miał już gotowy wstępny projekt urządzenia multicentrum, ale raz, że radni nie byli do końca przekonani do słuszności jego powołania, a dwa, że Apolo Film miał jeszcze nadzieję rozruszać „Balladę”.

Radni miejscy niedawno przeznaczyli okrągłą sumę na remont piwnic pod „Balladą”. Większość nawet nie wiedziała, że kładzie podwaliny pod nową placówkę. Placówkę dla najmłodszych, bo multicentra w innych miastach gromadzą młodych ciekawskich współczesnej techniki.

Jerzy Mielniczuk

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.