Bardzo dziwne głosowanie nad nazwą uliczki

Choć bp Kocyłowski został beatyfikowany, jego życiorys budzi kontrowersje. Duchowny greckokatolicki błogosławił oddziałom SS Galizien, które później dokonały rzezi na Polakach w Hucie Pieniackiej i na Wołyniu. Fot. Archiwum
Choć bp Kocyłowski został beatyfikowany, jego życiorys budzi kontrowersje. Duchowny greckokatolicki błogosławił oddziałom SS Galizien, które później dokonały rzezi na Polakach w Hucie Pieniackiej i na Wołyniu. Fot. Archiwum

PRZEMYŚL. Ulica im. bp. Jozafata Kocyłowskiego „przeszła” bez sprzeciwu i dyskusji.

Wbrew temu, czego się można było spodziewać, na ostatniej sesji Rady Miejskiej Przemyśla nie było burzliwej dyskusji na temat projektu uchwały nadającej łącznikowi ulic bp. Śnigurskiego, Katedralnej i placu Czackiego imienia greckokatolickiego bp. Jozafata Kocyłowskiego, który jest co prawda w gronie błogosławionych, ale jego życiorys budzi kontrowersje. Uchwała „przeszła” 6 głosami klubu PO i 2 klubu SLD. Część radnych wstrzymała się od głosu, a część, obecnych na sali obrad, wcale nie głosowała.

O to, by na tej sesji nie wprowadzać do porządku obrad projektu uchwały autorstwa przewodniczącego Rady, Jana Bartmińskiego (63 l.), wnioskował radny z klubu PiS, Dariusz Iwaneczko (48 l.). Wniosek radnego został jednak odrzucony. Spodziewano się, że za nazwaniem łącznika imieniem bp. Jozafata Kocyłowskiego zagłosują wszyscy ci radni, którzy pomysł ten poparli, podpisując projekt uchwały. Tak się jednak nie stało. W górę na „kto jest za?” poszły ręce wszystkich obecnych na sali radnych klubu PO (radny Tomasz Schabowski był na sesji nieobecny), a także dwóch radnych z klubu SLD, Janusza Zapotockiego i Mariusza Iwaniszyna.

Jednak Leszek Pusiarski i Robert Bal z Regii Civitas, którzy poparli swymi podpisami projekt uchwały, podobnie jak część ich klubu wstrzymali się od głosu. Nie wszyscy jednak, bo Wiesław Morawski, Janusz Łukasiewicz i Barbara Pichur wcale nie wzięli udziału w głosowaniu, podobnie jak cały klub PiS oraz radny Ludwik Kaszuba z SLD. Jego klubowy kolega, Rafał Oleszek, wstrzymał się od głosu.
Tym samym nazwa „przeszła” 8 głosami za, przy 5 wstrzymujących się i 9 radnych niebiorących udziału w głosowaniu.

Środowiska Kresowian oburzone
W Internecie natychmiast pojawiły się głosy mówiące o „zdradzie” i „hańbie przemyskiej”. Błogosławiony bp Jozafat Kocyłowski został co prawda beatyfikowany za czasów pontyfikatu Jana Pawła II, ale jego życiorys budzi sporo kontrowersji. Do 1923 roku kwestionował przynależność Kresów do Rzeczypospolitej, a także odprawił mszę polową i udzielił błogosławieństwa oddziałom SS Galizien, które później dokonały rzezi Polaków na Wołyniu i w Hucie Pieniackiej. Można się zatem spodziewać protestów środowisk Kresowian wobec podjętej uchwały, tym bardziej że podjęto ją niemal w przeddzień kolejnej rocznicy rzezi wołyńskiej, która przypada na 11 lipca.

Monika Kamińska

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
arkad Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
arkad
Gość
arkad

My żyjemy w Polsce czy na Zakierzoniu?Ukraińcy panoszą się tutaj ponad miarę. Peremyszl to ich bastion. Kuroń – „hrycar=rycerz” Ukrainy odznaczony przez Juszczenkę medalami ukraińskimi za opluwanie Polaków ze Lwowa , ma w Rzeszowie rondo. Kto głosował za? Ano – PO(UW),ZSL i PZPR(SLD).Cerkiew prawosławna w Rzeszowie- proszę bardzo. Czy na taką Polskę w 1989r. głosowaliśmy?