Bazar z Dołowej przeniosą na Rejtana

- Jeżeli miasto nie zrobi szybko drogi dojazdowej i nie utwardzi terenu na przedłużeniu Rejtana to w tym roku nie będziemy mogli tam postawić pawilonów - mówi Józef Janaś, jeden z kupców z ulicy Dołowej. Fot. Wojciech Preisner

RZESZÓW. Kupcy zgadzają się na przenosiny, ale oczekują od miasta spełnienia pewnych warunków.

Nawet w tym roku mógłby być już otwarty nowy bazar zlokalizowany na przedłużeniu alei Rejtana z ulicą Ciepłowniczą. Tam miałoby być przeniesione targowisko z ulicy Dołowej. Wszystko jednak zależy od tego, czy służby miejskie przygotują drogę dojazdową do nowego bazaru i  czy zdążą utwardzić teren.

Władze miasta już kilka lat temu zdecydowały, że działka przy ul. Dołowej, położona w tak atrakcyjnym miejscu musi zmienić przeznaczenie. Jeden z pomysłów to budowa w tym miejscu nowego gmachu Sądu Okręgowego. Miałaby on sąsiadować z otwartą dwa lata temu nową siedzibą Sądu Rejonowego. Dlatego też postanowiono, że przy ul. Dołowej nie będzie już targowiska.

Domagają się drogi dojazdowej

Kupcy z ulicy Dołowej nie są przeciwni przenosinom bazaru i wstępnie ustalono już z władzami miasta, jak miałby on wyglądać w nowym miejscu. Handlarze stawiają jednak warunki: oczekują  utwardzonej drogi dojazdowej o długości od 500 do800 metrów, doprowadzenia wody, kanalizacji i prądu oraz budowy wałów, które zabezpieczałyby wylew wody z rzeki Wisłok.

–  Jeżeli te warunki zostaną spełnione to kupcy gotowi są sfinansować z własnych funduszy budowę pawilonów – mówi Janusz Włodyka, prezes Stowarzyszenia Kupców Placu Targowego “Czekaj” Rejtana-Dołowa. – Miałyby one powstać według projektu architektonicznego i nie byłyby to już tak prowizoryczne  budynki jak przy Dołowej. W drugim  etapie budowana byłaby hala targowa, ale pieniądze na nią przekazałoby miasto. Zaplanowano też ogólnodostępny parking na 500 aut.

Większy bazar niż przy Dołowej

Pod przyszły bazar zlokalizowany na przedłużeniu al. Rejtana z ulicą Ciepłowniczą wykupiono już działki. Nowe targowisko byłoby większe niż to z ul. Dołowej. Sprzedawane byłyby tam: odzież, zwierzęta, żywność, artykuły przemysłowe.

Bazar przy ul. Dołowej funkcjonuje od 2000 roku. To władze miasta przed 12 laty zaproponowały kupcom właśnie ten teren pod handel. Obecnie na targowisku działa 150 podmiotów gospodarczych, w tym 125 na stałe, a reszta od czasu do czasu. W sumie z bazaru żyje 600 osób, bo średnio ze stoisk utrzymują się 4 osoby. W niedzielę jest nawet więcej osób sprzedających różne towary, bo od 100 do 200, bo przyjeżdżają nawet z Przemyśla, Śląska i Radomia.

– Nowy bazar przy alei Rejtana przeniesiony z ul. Dołowej będzie miał 132 kioski i 112 zadaszonych stołów oraz hala targowa, w której swoje stoiska otworzy ponad 50 osób – informuje Wiesław Jurek, dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów. – Warunki handlu będą tam o niebo lepsze niż na bazarze przy ul. Dołowej. Budowę stosik kupcy sfinansują na własną rękę.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
9 lat temu

jaki to problem przy dzisiejszej technice-droga dojazdowa i utwardzony plac- czy służby miejskie mają z tym problem ? jeśli tak no to zwolnić stołki przyjdą tacy co wiedzą jak się za ten problem zabrać i zamiast opowiadać co i jak będą robić robotę

Roman
Roman
9 lat temu

ACTA – stop