Będą droższe egzaminy na prawo jazdy?

Od 19 stycznia 2013 r. zmienią się przepisy egzaminacyjne, dojdą nowe kategorie i najprawdopodobniej wzrosną opłaty za egzamin. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Zmieniają się przepisy, a wraz z nimi wysokość opłat zarówno za egzaminy, jak i za samo wydanie dokumentu.

Od 19 stycznia 2013 r. zmienią się przepisy egzaminacyjne i wprowadzone zostaną nowe kategorie. Najprawdopodobniej wzrosną też opłaty za egzamin na prawo jazdy. Projekt rozporządzenia Ministra Transportu przewiduje, że cena wzrośnie średnio o 26 proc. w stosunku do obecnej.

Za egzamin teoretyczny na każdą kategorię płacimy dziś 22 zł. Koszt egzaminu praktycznego uzależniony jest od kategorii. Jednak od połowy stycznia, zgodnie z projektem rozporządzenia Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, egzamin na kategorię A nie będzie już kosztował 162 zł. Za możliwość zdawania egzaminu na “prawko” kategorii A, A1 oraz A2 trzeba będzie zapłacić łącznie 210 zł. Koszt samego egzaminu teoretycznego wzrośnie do 30 zł. Będzie tak, jeśli tylko minister Sławomir Nowak podpisze stosowne dokumenty.

Więcej będziemy musieli zapłacić też za samo wydanie dokumentu. Na razie wydanie prawa jazdy kosztuje 84 zł. Po 19 stycznia 2013 r. będzie to równe 100 zł. Zmieni się też sam wzór dokumentu, który zostanie poszerzony o dodatkowe kategorie.

Resort transportu tłumaczy się tym, że mija już siódmy rok, od kiedy ceny egzaminów nie zostały zmienione, a przez ten czas wzrosły ceny większości produktów i usług, a przede wszystkim paliwa.

– Z tego, co ostatnio dowiedziałem się od samego ministra Nowaka, to w tej chwili ministerstwo pracuje nad wyliczeniami i nie wiadomo kiedy zmiany te wejdą w życie – mówi Marek Poręba, dyrektor rzeszowskiego WORD-u.

WORD w Rzeszowie przyjmuje zapisy na egzaminy praktyczne na terminy jeszcze przed 19 stycznia. Ci, którzy zapłacą według obecnej taryfy za egzamin, a będzie się on odbywał po wejściu w życie nowej stawki, będą musieli liczyć się z tym, że tą różnicę trzeba będzie dopłacić.

Projekt Ministerstwa Transportu trafił jak na razie do uzgodnień międzyresortowych.

Blanka Szlachcińska

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Janadaśtadek.fafmamnick Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Gość
Jan

Na skuter 170 zł łooo pojechała mafia po bandzie.

af
Gość
af

Aby wszystkim PO…om żyło się lepiej.

mamnick
Gość
mamnick

Mam prawko B…Ale uważam że ceny są…PRZESADZONE!!!!!!!!

tadek.f
Gość
tadek.f

A całe to stado pasożytów to z czego się będzie utrzymywać.

Piotr
Gość
Piotr

Ludzie powinni zbojkotować to dziadostwo i przez pół roku anie nie szkolić się ,ani nie podchodzić do egzaminów.Po trzech miesiącach prosili by na kolanach z promocjami za kurs 500 zł . Egzamin gratis.

adaś
Gość
adaś

ale co ma OSK do WORD. TO WORD podnosi cenę a nie OSK