Będą państwowe dotacje dla uczelni prywatnych?

Według prof. Pomianka, skala dotacji powinna być uzależniona od jakości kształcenia. - Wówczas będzie możliwa uczciwa konkurencja, która będzie służyć dobrym uczelniom publicznym i niepublicznym, a efektem tych zmian będzie wyższy poziom studiów - tłumaczy. Fot. Wit Hadło
Według prof. Pomianka, skala dotacji powinna być uzależniona od jakości kształcenia. – Wówczas będzie możliwa uczciwa konkurencja, która będzie służyć dobrym uczelniom publicznym i niepublicznym, a efektem tych zmian będzie wyższy poziom studiów – tłumaczy. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Trybunał Konstytucyjny przyznał rację rektorom uczelni niepublicznych.

– Udział państwa w finansowaniu uczelni niepublicznych ma być określony w ustawie, ale jego wysokość zależy od decyzji parlamentu – tak w skrócie brzmi orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w kwestii ich finansowania.

Sprawa ta jest nierozwiązana od 2005 roku, ale orzeczenie TK zmusi teraz rząd do opracowania ustawy, na podstawie której uczelnie niepubliczne, podobnie jak publiczne, będą mogły otrzymywać dotację budżetową.

– Cieszymy się, że Trybunał Konstytucyjny przyznał nam rację – mówi Tadeusz Pomianek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, a zarazem prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Edukacji. – Od ośmiu lat domagaliśmy się, aby uczelnie niepubliczne, podobnie jak publiczne, mogły otrzymywać dotację budżetową na finansowanie studiów stacjonarnych licencjackich i magisterskich. Szkoda, że ten wyrok zapadł tak późno – dodaje.

ar

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments