Będą rehabilitować nawet głęboko upośledzone dzieci

RZESZÓW. Budowa Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dobiega końca. Pierwsi pacjenci trafią tu jednak najwcześniej w grudniu.

Mamy jedyny w południowo-wschodniej Polsce basen rehabilitacyjny spełniający wszystkie wymogi. Mogą w nim ćwiczyć nawet głęboko upośledzone dzieci. Wyposażony jest bowiem w podnośniki z nosidełkami od szatni przez łazienkę aż po zejścia do basenu i tor do nauki chodzenia w wodzie (bez przeciążeń stawów) – mówi dr Mariusz Drużbicki, specjalista fizjoterapii ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

- Basen napełniony jest ozonowaną wodą (dla bezpieczeństwa alergików) i wyposażony w tor dla terapeutów, którzy mogą obserwować zachowanie niepełnosprawnych dzieci pod wodą. – dodaje.

To największa inwestycja w służbie zdrowia na Podkarpaciu, której wartość przekracza 64 mln zł, a powierzchnia całkowita zajmuje ponad 13 tys. m2. Obecnie trwa nabór personelu i przetargi na zakup sprzętu i mebli. – Ze względów oszczędnościowych będziemy posiłkować się kadrą z oddziału rehabilitacji, ale uzupełnimy ją o potrzebne specjalizacje, np. psychologów klinicznych, logopedów, terapeutów czy pielęgniarki – mówi Janusz Solarz, dyrektor placówki.

Rehabilitacja od A do Z
Na rehabilitację z prawdziwego zdarzenia mogą liczyć maluchy z chorobami nowotworowymi, po wypadkach, z porażeniem mózgowym, ze schorzeniami kardiologicznymi i neurologicznymi, po oparzeniach a nawet będące w śpiączce.

- Liczymy, że dziennie będziemy mogli zajmować się rehabilitacją 200 niepełnosprawnych – mówi dr Drużycki. – Oprócz diagnozowania i rehabilitacji dzieci i młodzieży, ośrodek będzie pomagał także rodzicom i opiekunom. Tu będą mogli nauczyć się, jak opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem.

Anna Moraniec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.