Będą sprzedawać budynki razem z… lokatorami?

Nowa uchwała ma związek ze zmianami na Miasteczku Młodego Robotnika. Miasto zamierza wyburzyć tamtejsze obskurne baraki, a ich lokatorów przenieść do nowoczesnych lokali socjalnych na osiedlu Rzochów. Fot. Autor

MIELEC. Radni PiS alarmują, że nowe prawo zezwala na przenosiny najemców miejskich lokali do mieszkań o gorszym standardzie. 

Nie pomogły protesty. Rada Miasta uchwaliła nowe prawo, które zezwala na przenosiny najemców lokali socjalnych i pomieszczeń w budynkach komunalnych, które są przeznaczone do remontu, wyburzenia lub sprzedaży. PiS-owska opozycja grzmi, że teraz ludzie będą przenoszeni do mieszkań o gorszym standardzie. Pojawiają się również sugestie, że miasto będzie robić interesy, sprzedając budynki razem z… lokatorami.

Prezydent Janusz Chodorowski tłumaczy, że uchwała ma związek ze zmianami na Miasteczku Młodego Robotnika. Miasto zamierza wyburzyć tam obskurne baraki, a ich lokatorów przenieść do nowoczesnych lokali socjalnych na osiedlu Rzochów.

Zofia Kubiak: – A co z lokatorami?

- Przeniesienia do innych, lepszych lokali nie będą przymusowe – zastrzega prezydent. – One będą się odbywać na drodze porozumień. Nie będziemy niczego robić na siłę, chyba, że sytuacja będzie wyjątkowo drastyczna. Obecnie wyburzamy jeden barak na MMR, który jest w najgorszym stanie. Jego lokatorom zaoferujemy lokale socjalne na Rzochowie.

Tłumaczenia to nie przekonały jednak PiS-owskiej opozycji. Radnej Zofii Kubiak nie spodobał się zapis w uchwale, zezwalającej na sprzedaż budynków komunalnych. – Co wtedy z jego lokatorami? – pytała. – O każdej sprzedaży będą decydować radni – wyjaśniał Janusz Chodorowski. – No tak, ale, dobrze wiemy, że pan prezydent ma szerokie zaplecze w Radzie i każdą uchwałę może przeforsować – ripostował z kolei inny radny PiS, Jacek Kopacz.

  “Tu nie chodzi o ubijanie interesów”

- Przykładowo, na starówce mamy kamienicę z jednym lokatorem – wyjaśniał radnym Chodorowski Obiekt ten w żaden sposób nie opłaca się remontować. A więc przenosimy tego pana w jakieś inne miejsce i na forum Rady Miasta decydujemy o sprzedaży budynku. To tylko takie przypadki mogą być. Na pewno nie będziemy sprzedawać bloków. Tu nie chodzi o ubijanie jakiś interesów, tylko o sprawność działania urzędu – zapewniał prezydent.

Radnych PiS jednak tym nie uciszył. Józef Stala zaproponował wykreślenie z uchwały zapisu mówiący o przenosinach lokatorów z budynków komunalnych, które są przeznaczone do sprzedaży”. Suchej nitki na tym wniosku nie zostawił jednak Waldemar Pacholec, szef miejskiej komisji budownictwa i gospodarki komunalnej. – Ta propozycja zmierza to do tego, że po sprzedaży budynku, jego lokator zostaje na lodzie. Tego nie chcemy – mówił Pacholec.

Prezydent do radnych PiS: – Ludzie zastanówcie się!

Radni PiS nie dawali jednak za wygraną. Jacek Kopacz zwrócił uwagę, że uchwała zezwala na przeniesienie mieszkańca z lokalu komunalnego do innego, nie zabezpieczając przy tym jego interesu. – Brakuje zapisu, który gwarantowałby lokatorowi porównywalne warunki mieszkaniowe – proponował radny PiS. – Takie dopisywanie tylko komplikuje sprawę, bo później można to interpretować w najróżniejszy sposób – mówił prezydent.

W końcu nie wytrzymał. – Ludzie zastanówcie się, czy nie dajecie się zwariować – grzmiał Chodorowski w kierunku opozycji. – Jeżeli uważacie, że jesteśmy złym wilkiem, który tylko czyha, żeby dokuczyć lokatorom, to możecie tak rozumować. Ale nie wiążcie sobie rąk tak do końca. Dla dobra mieszkańców. Tu nie ma żadnej niecności.

Paweł Galek

do “Będą sprzedawać budynki razem z… lokatorami?”

  1. ROMAN

    dawniej tak było jak sprzedawano wioskę czy plantację to razem z niewolnikami – nic się nie zmieniło – tylko kula ziemska obruciła się w koło parę razy – nie ? a czemu nie budują slamsów z dykty i starych blach

  2. rzeszowiak2

    a to ch …je !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.