Będą surowsze kary dla kierowców

Za rozmowę przez telefon podczas jazdy stracisz 5 punktów karnych i 200 zł! Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Dostaniesz więcej punktów karnych.

Za nie zapięcie pasów dostaniesz 4 punkty karne, a za przewożenie dziecka bez fotelika 6 punktów. To nie wszystko. Zobacz, jakie nowe przepisy będą obowiązywały od lutego.

Nad zmianami w taryfikatorze pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Karani będą kierowcy, którzy nagminnie rozmawiają przez telefon podczas jazdy, i o zgrozo, wysyłają SMS. Prócz mandatu w wysokości 200 zł będą dostawać jeszcze 5 punktów karnych. Kierowcy nie dbający o bezpieczeństwo przewożonych dzieci będą dostawać 6 punktów, a nie 3 (jak do tej pory). Nie zapięcie pasów obciąży Twoje konto o 4, zamiast 1 punktu. W końcu będą karani bezmyślni kierowcy, którzy wjeżdżają na skrzyżowanie pomimo braku miejsca (2 punkty). Za złe zachowanie wobec pieszych grozi 10 punktów, czyli zlikwidowany zostanie przedział od 5 do 10 punktów.

Uważaj, bo stracisz “prawko”

Jeśli zdobędziesz 24 punkty karne w ciągu roku, to będziesz musiał zgłosić się na egzamin sprawdzający Twoje umiejętności. Gorzej, jeśli jesteś początkującym kierowcą i nie masz prawa jazdy przynajmniej od roku. Gdy Twoje konto zasili 20 punktów karnych, to będziesz musiał pożegnać się z uprawnieniami do prowadzenia pojazdu. Liczbę punktów można zmniejszyć o 6 poprzez chodzenie na kursy doszkalające raz na 6 miesięcy.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments