Będą wypłacać odszkodowania za słupy

Wkrótce spółki energetyczne będą musiały zgodnie z przepisami wypłacać odszkodowania właścicielom prywatnych działek, na których kiedyś bez ich zgody postawiono słupy przesyłające prąd. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Właściciele nieruchomości, przez które przebiegają linie energetyczne mają dostać w sumie 18,7 mld zł rekompensat.

Zwiększą się szanse na wypłaty rekompensat za postawione na prywatnych działkach  słupy energetyczne. Ministerstwo Gospodarki przygotowuje bowiem odpowiednie przepisy w tej kwestii. Dotąd, z różnym skutkiem, o odszkodowania można było się starać na drodze sądowej.

Właściciele nieruchomości, przez które przebiegają linie energetyczne (ale też rurociągi, sieci wodociągowe i ciepłownicze) mają dostać w sumie 18,7 mld zł rekompensat za uregulowanie stanu prawnego tej infrastruktury. Problem dotyczy około 19 mln działek na terenie całej Polski. Skutkiem wypłaty odszkodowań będzie wzrost  o 5 do 8 procent opłat za przesył i dystrybucję. Drożej więc będzie płacić za dostawę prądu do domów.

Dotąd właściciel nieruchomości musieli dochodzić swoich roszczeń w długotrwałych procesach sądowych. To się zmieni, bo w nowej ustawie będzie specjalny algorytm do wyliczania wielkości odszkodowania. Problemy te mają zostać rozwiązane dzięki automatycznemu ustanawianiu tzw. służebności przesyłu, czyli uprawnieniu do zakładania, rozbudowy, remontu urządzeń i usuwaniu awarii, bez konieczności uzyskiwania za każdym razem zgody właścicieli działek.

Za poprzednie lata, gdy bez zgody właścicieli działek montowano słupy energetyczne będzie można otrzymać odszkodowania.

W ubiegłym roku do PGE w Rzeszowie wpłynęło kilkaset wniosków o wypłatę odszkodowań za słupy posadowione na prywatnych działkach. Każda z tych spraw była analizowana indywidualnie i okazywało się, że wiele z tych wniosków nie mogło być rozpatrywanych pozytywnie. Dlatego niektórzy mieszkańcy sprawy kierowali do sądu.

Jeszcze w 2010 roku zawiązała się grupa osób z Rzeszowa i okolic, która wspólnie postanowiła walczyć o swoje, czyli o wypłatę odszkodowań. Początki jednak były trudne. – Dowiedziałem się, że można wystąpić do sądu z roszczeniem odszkodowawczym do zakładu energetycznego – mówił pan Władysław. – Byłem w rzeszowskim zakładzie, a tam dyrektor powiedział żebym napisał odszkodowanie. Poinformował mnie jednak, ze dostanę odpowiedź odmowną. Ale takie pismo było podstawą do tego, żeby wystąpić do sądu o odszkodowanie.

Wkrótce  już takiego problemu nie będzie, bo gdy w życie wejdą nowe przepisy, to spółki energetyczne będą miały obowiązek wypłaty odszkodowań.

***

Coś za coś. Odszkodowania będą wypłacane za postawione na prywatnych działkach słupy energetyczne, ale będzie to równoznaczne z podwyżką prądu. Właściciele domów bez słupów, czy też lokatorzy bloków też bez słupów nie dostaną żadnego odszkodowania. Będą więc stratni. Ci z słupami na działkach coś zarobią, a ci bez słupów nic i jeszcze będą obciążeni wyższymi niż dotąd rachunkami za energię.

Mariusz Andres

do “Będą wypłacać odszkodowania za słupy”

 1. Paweł

  Dzień dobry. Jestem rzeczoznawcą majątkowym i zajmuje się wyceną tego typu roszczeń. Polecam wszystkim wycenę roszczenia, zanim pójdą do prawnika i założą sprawę o „miliony”. Chciałbym tylko uzmysłowić wszystkim, iż im większej sumy ktoś dochodzi tym większe koszty sądowe. Rzeczoznawca majątkowy podczas postępowania i tak się pojawi, dlatego lepiej wiedzieć czego w ogóle się dochodzi! Wykonuję operaty szacunkowe w tej materii ale od razu ostrzegam, że nie są to tanie sprawy i wymagają nakładu pracy (około 1 miesiąca). Działam gównie w Polsce północnej ale czasem również w południowej. Mój telefon to 668-149-034

 2. Alicja

  A kto pomoże mi o to zawalczyć w mazowieckim?

 3. Magdalena

  Ja skorzystałam z firmy Attenda z Wrocławia która jako jedyna nie pobiera żadnych zaliczek czy opłat z góry. Wiem, że skoro ponoszą całe ryzyko będą robić wszystko by moje odszkodowanie było jak najwyższe.

 4. ela

  A ja już czekam 3 rok i nic tylko rzeczoznawca z sądem na razie zarobili

 5. hana

  Ubieganie się o odszkodowanie może być łatwiejsze, przyjemniejsze i zdecydowanie skuteczne jeśli zatrudnimy do tego celu specjalistów. Są nimi kancelarie prawne specjalizująca się w zakresie tego rodzaju usług. Polecam kancelarię Teodorowski&Wojtaszak z Krakowa

  • Ewa 77

   Masz rację. Ja też korzystałam z pomocy adwokatów i sąd w końcu przyznał mi odszkodowanie (po roku przeszło). Mnie reprezentował prawnik z krakowskiej kancelarii Themi i gdyby nie jego pomoc to na pewno nie dałabym rady wygrać. Dobrze, że są już takie kancelarie, które pomagają w walce z zakładami energetycznymi.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.